Međunarodni konzorcij novinara otkrio: Bivši zamjenik šefa OSCE-a u BiH Dmitry Iordanidi bio je ruski špijun. Moskva ga sada namjerava prebaciti u Beograd!

Jordanidi

Sjećate li se Dmitry Iordanidija? Godinama je bio zamjenik šefa Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini i šef Terenskog ureda OSCE-a u Banjoj Luci. Upravo taj diplomata dugogodišnji je ruski špijun koji je 2023. godine protjeran iz Belgije 20 ruskih diplomata koje su vlasti te države optužile za špijunažu.

Njegov identitet jutros je objavila grupa novinara koju su činili istraživački novinari Slobodne Evrope, EUobserver, belgijskog dnevnika De Morgen, belgijskog sedmičnika Humo i francuskog Le Monde. U svom tekstu oni navode da Rusija sada pokušava vratiti Iordanidija u OSCE. On je, prema dokumentu koji su otkrili novinari naveden kao jedan od osam kandidata za šefa misije OSCE-a u Srbiji nakon što je 1. decembra 2024. istekao rok za podnošenje kandidatura. Rusija ga je također nominirala za voditelja programskog ureda OSCE-a u glavnom gradu Kirgistana, Biškeku, te na istu poziciju u glavnom gradu Kazahstana, Astani.

OSCE je u odgovoru dostavljenom Slobodnoj Evropi naveo “da je zapošljavanje za sve tri ove pozicije još u toku i da, zbog povjerljivosti, ne mogu komentarisati to pitanje.

“Imenovanja na ove pozicije trenutno provodi predsjedavajuća OSCE-a, finska ministrica vanjskih poslova Elina Valtonen, i to u dogovoru s višim sadašnjim i bivšim dužnosnicima OSCE-a i zemljama domaćinima dotičnih misija”, rekla je za RFE glasnogovornica OESS-a Alexandra Taylor.

Dmitry Iordani je, prema pisanju RFE, bio jedan od od 20 ruskih diplomata koji su tiho napustili Bruxelles 2023. zbog optužbi belgijske Državne sigurnosne službe (VSSE) da su špijuni koji rade pod zaštitom, prema popisu koji su sastavile belgijske obavještajne službe i potvrdile neovisno tri zapadna obavještajna izvora.

Prema informacijma koje su dostupne na stranici Misije OSCE-a u BiH Dmitry Iordanidi je, pored ostalog, bio angažovan i na poslovima vezanim za reformu pravosuđa.

Misija Organizacije za sigurnost i saradnju u Evropi (OSCE) uočila je da je odgovor pravosuđa na korupciju neadekvatan, što se naročito odnosi na procerusiranje predmeta protiv počinilaca visokog i srednjeg ranga, ocijenio je 2021. godine Dmitry Iordanidi, tadašnji zamjenik šefa Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.

“Ozbiljni problemi koji narušavaju produktivnost, kapacitete i efikasnost pravosudnog sistema zahtijevaju istrajnost i iskrenu političku volju”, rekao je on, tokom prezentacije regionalnog projekta pod nazivom “Pružanje podrške efikasnijem provođenju pravde u predmetima korupcije i organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu kroz praćenje sudskih postupaka”.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

VSTV-sjednica-

Ambasada SAD-a, OHR, OSCE i EU pisali VSTV-u: Čini se da nosioce pravosudnih funkcija imenujete proizvoljno i netransparentno!

tenkovi

Britanija i Amerika povlače osoblje iz Kijeva: U Misiji OSCE-a u Ukrajini radi 59 bh. državljana, BiH ih ne može pozvati kući

vijece-ministara

OHR, Delegacija EU, Ambasada SAD-a i OSCE pisali Vijeću ministara BiH: "Pozivamo vas da obezbijedite novac za provedbu izbora"

tegeltija

O izvještaju OSCE-a i šefu VSTV-a: Kad Milan tvita, a Tegeltija sudi

milan-tegeltija

Godišnji izvještaj OSCE-a o radu pravosuđa: Oslobađanje Milana Tegeltije u slučaju Potkivanje "nečuven napad na sudsku odgovornost"

HZ HB

Službeno oživljavanje paradržave iz UZP-a: Aktivni pripadnici MUP-a SBK i FUP-a pozirali sa zastavom na kojoj je pisalo MUP Hrvatske republike Herceg Bosne

karta etnicka

Konsocijacija kao legalizacija posljedica agresija, UZP-a i genocida: Etnoteritorijalno omeđavanje unutar Bosne i Hercegovine

Sanin Musa

Ko je Sanin Musa: Porodična tragedija odvela ga je na put vjerskog fanatizma; maloljetnu sestru pretukao jer nije poštovala "propise", istraživan zbog atentata na Ugljena...

Šmrk

Objavljujemo Sky dokaze o kriminalu Admira Arnautovića: "Šmrk se hvali da je finansirao Konakovićevu kampanju"... "Pjevačicu Senidah polijte kiselinom i izbijte joj sve zube"... "Kokain je beton. Ide kilogram za Split"

dzermin i sanita

Dvojac bez kormilara: Tužiteljica Sanita Imamović privela novinarku Natašu Zubac-Miljanović jer je stranim ambasadama slala mailove protiv tužioca Džermina Pašića!

Zukic-Sarajlic

Presuda Općinskog suda u Sarajevu u predmetu Bosna: Amiru Zukiću godina zatvora, Džananović oslobođen optužbi

droga Kokain

Velika međunarodna akcija u vodama u blizini Francuske: Bosanac iz Foče organizirao krijumčarenje 4,8 tona kokaina iz Južne Amerike

avdo3_1

Fizički napadnut glavni urednik Istrage Avdo Avdić: Sin Sanina Muse nasrnuo na njega

Možda vas zanima

Mostar

Jesu li Bošnjaci odustali od države: SDA i HDZ u Mostaru usvojili odluku o 'zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta'!

Federacija BiH

Federacija BiH se ove godine zadužila za 685 miliona KM, a Kanton Sarajevo za 90 miliona KM

hdz-trojka-20

Politički haos: Trojka pod mentorstvom Čovića nastavlja staru matricu

BiH - košarka

Kiparski scenarij za mirnu Bosnu: Put od Sredozemlja do Baltika ide preko Kavkaza