Kada sude Schmidt i Čović: Ustavni sud BiH 2015. godine utvrdio da su ostali diskriminisani jer ne mogu biti birani za (pot)predsjednika FBiH, a 2023. presuđuje da to nije diskriminacija!

schmid-covic

Ono što je 2015. godine bilo diskriminatorno, 2023. godine ne diskriminira. U oba slučaja odlučivao je isti sud. U oba slučaja radi se o istim odredbama Ustava Federacije BiH.

“Pri izboru predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH najmanje trećina delegata iz klubova bošnjačkih, hrvatskih ili srpskih delegata u Domu naroda može kandidirati predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH”, pisalo je u Ustavu Federacije BiH do 2. oktobra prošle godine.

Ovu odredbu Ustavni sud BiH je odlukom od 25. marta 2015. godine proglasio – diskriminatornom, jer ne dopušta pravo ostalima, odnosno građanima koji nisu konstitutivni da budu birani za predsjednika ili potpredsjednika Federacije.

 width=
Ustavni sud BiH 2015: Ustav FBIH diskriminira ostale

“Ustavni sud naglašava da isključenje mogućnosti da se za predsjednike i dopredsjednike entiteta kandidiraju i pripadnici “ostalih”, koji su, kao i konstitutivni narodi, državljani BiH kojima je zakonom garantirano pravo da budu birani bez diskriminacije i ograničenja, više ne predstavlja zahtjev za postizanje legitimnog cilja, a zbog čega ne može imati razumno opravdanje. Naime, u ostvarivanju zakonom zagarantiranog prava navedenim odredbama ustava entiteta i Izbornog zakona uspostavljen je različit tretman ostalih koji se temelji na etničkoj pripadnosti i za rezultat ima diskriminaciju oprečno članku II/4 Ustava BiH i članku 1 Protokola broj 12“, naveo je Ustavni sud BiH u obrazloženju odluke broj U14/12 kojom je odredba Ustava Federacije BiH koja se odnosila na izbor predsjednika i potpredsjednika FBiH proglašena – diskriminatornom.

 width=
Ostali diskriminirani jer nemaju pravo biti birani za (pot)predsjednika FBIH

Na dan Općih izbora 2022. godine visoki predstavnik Christian Schmidt je promijenio odredbu Ustava FBiH koja se odnosi na izbor predsjednika i potpredsjednika Federacije.

Bilo koja skupina od jedanaest delegata iz svakog od klubova konstitutivnih naroda u Domu naroda može predložiti kandidata iz reda odgovarajućeg konstitutivnog naroda, pod uvjetom da svaki delegat može podržati isključivo jednog kandidata. Svi kandidati mogu biti izabrani u skladu s ovim člankom ili na mjesto predsjednika ili na mjesto dopredsjednika Federacije”, navedeno je u Schmidtovom amandmanu na Ustav Federacije BiH.

 width=
Schmidtov amandman koji (ne) diskriminira “ostale”

Dakle, “ostalima” je ponovo uskraćeno pravo da se kandiduju za (pot)predsjednika FBiH. U svojstvu članova Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović su od Ustavnog suda Bosne i Hercegovine zatražili osporavanje i ove odredbe, navodeći da je diskriminatorna jer uskraćuje pravo ostalima da se kandiduju za (pot)predsjednika Federacije.

Visoki predstavnik je, naime, samo izmijenio broj delegata koji moraju podržati kandidate za predsjednika ili potpredsjednike Federacije BiH, ističući da se mogu kandidirati samo kandidati iz reda konstitutivnih naroda. Građane Bosne i Hercegovine iz grupacije „ostali“ zbog kojih je Ustavni sud Bosne i Hercegovine utvrdio kršenje Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava, Visoki predstavnik ponovno ne pominje niti im daje mogućnost da kandidiraju svog kandidata bilo za predsjednika ili potpredsjednika FBiH niti imaju bilo kakvu ulogu u predlaganju kandidata, što se obavlja isključivo u okviru klubova konstituentnih naroda. No, za razliku od 2015. godine, Ustavni sud Bosne i Hercegovine, uz dupli glas predsjednice  Valerije Galić, inače bliske HDZ-u BiH, donosi odluku kojom potvrđuje da odredba Ustava FBiH koja ne daje pravo ostalima da se kandiduju za (pot)predsjednika Federacije nije diskriminatorna.

 width=
Saopćenje Ustavnog suda BiH: Schmidtove odredbe nisu diskriminatorne

“Ustavni sud je, odlučujući o zahtjevu Željka Komšića, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, i Šefika Džaferovića, u vrijeme podnošenja zahtjeva predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, za ocjenu ustavnosti amandmana na Ustav Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine FBiH“ br. 79/22 i 80/22) i Zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“ broj 67/22), utvrdio da su amandmani i izmjene Izbornog zakona u skladu sa čl. I/2, II/2, II/4. i III/3.b) Ustava Bosne i Hercegovine i članom 1. Protokola broj 12 uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, čl. 5. i 7. Međunarodne konvencije o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije i članom 25. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima”, navedeno je u saopćenju Ustavnog suda BiH.

Dakle, 2015. godine oduzimanje prava ostalima je bilo diskriminatorno. Tačno osam godina kasnije, oduzimanje prava ostalima nije diskriminatorno.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Trojkasi-10

Tako im Schmidt pomogao: Bagerom na Ustav BiH!

Schmidt

Igre bez granica: Christian Schmidt udario po SNSD-u, a pogodio – nikog

schmidt

Odluka Schmidta stupila na snagu: Najavljene sankcije za banke koje ne budu provodile obustavu finansiranja SNSD-a i Ujedinjene Srpske

Dodik-ukazi-1

Vanredno obraćanje Christiana Schmidta: OHR uvodi mjere protiv Milorada Dodika i SNSD-a. Na udaru će biti imovina i računi Dodikove stranke!

Dodik-spavanje-1

Kolumna Branka Perića: I da sutra stvori svoju državu, Dodik će za BiH biti bjegunac kojeg čeka suđenje

razapeti-schmidt-1

Schmidt poslao snažnu poruku domaćim institucijama: Imate sredstva i zeleno svjetlo međunarodne zajednice da spriječite kršenje Dejtona

IMG_9991

Državni udar, dan prvi: Gdje su, šta rade “naši” i međunarodni heroji?

un-vijece-sigurnosti

Predstavnici RS-a dostavili mišljenje Vijeću sigurnosti UN-a: Bosna i Hercegovina je na rubu kolapsa, Schmidt mora odmah biti uklonjen s pozicije

26022025 EUFOR 4

Zukan Helez: Komandant EUFOR-a mi je kazao da je dobio naredbu da se ne smije miješati u hapšenje Dodika

Šmrk

Narko diler nastavlja s terorom: Šmrk godinama nekažnjeno zlostavlja Sarajlije i snima svoje brutalne akcije!

Darko Ćulum

Obrat u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu: Darko Ćulum se želi vratiti na čelo SIPA-e!

covic niksic

Unatoč činjenici da se gradi ilegalno: Vlada Nermina Nikšića odobrila 1,2 miliona maraka za završetak zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru

dino specijalci

Prepiske iz oduzetog telefona Vahidina Munjića otkrivaju ko je štitio saradnike narko kartela: "Pita Konaković kad ćemo saopćenje. Ovo je Dini vrlo bitno"

mile_i_igor

Boravili u Banjoj Luci krajem aprila: Dodik preko švicarskih i njemačkih lobista pokušava svoj novac prebaciti u kriptovalute

Puk Savčić

Dobrovoljačka ulica, 33. godine kasnije: Veterani 65. zaštitnog puka Vojske RS, jedinice koja je učestvovala u genocidu u Srebrenici, u centru Sarajeva. Njihov komandant Milomir Savčić je u bjekstvu!

SIPA-6

Ko vodi Državnu agenciju za istrage i zaštitu: Zašto se načelnik KIO-a SIPA-e Suad Hasanović viđa sa Ćulumom izvan zgrade Agencije?

Možda vas zanima

Šmrk

Narko diler nastavlja s terorom: Šmrk godinama nekažnjeno zlostavlja Sarajlije i snima svoje brutalne akcije!

dino-muzaferovic-cezar

U Sloveniji podignuta optužnica protiv Dine Muzaferovića - Cezara: Tereti se da je isplanirao ubistvo Satka Kekića, saradnicima ponudio 300.000 KM

mile_i_igor

Boravili u Banjoj Luci krajem aprila: Dodik preko švicarskih i njemačkih lobista pokušava svoj novac prebaciti u kriptovalute

Badzak

Konjički biznizmen kao "dvorski graditelj": Zagrljaj sa Čovićem i Nikšićem, nagrada "Večernjakov pečat", pa novi tender