“U Pločama policija zaplijenila 500 kilograma kokaina”, glasila je vijest objavljena 14. aprila 2021. godine u hrvatskim medijima. Ali zbog tog kokaina niko nije uhapšen, jer pošiljku niko nije preuzeo. Zaplijenjena droga bila je skrivena u bananama u brodu koji je doplovio iz Južne Amerike.
Tri i po godine kasnije, analizom prepiski iz aplikacije Sky otkriveno je čija je droga. EUROPOL je dostavio podatke policijskim agencijama u BiH, Hrvatskoj, Srbiji, Slovačkoj, Grčkoj i Ekvadoru pa su hapšenja mogla početi. U utorak ujutro započela je koordinirana akcija širom Balkana. U Bosni i Hercegovini su dvije glavne mete – Zdravko Šagolj iz Čapljine i Branko Zelenika iz Laktaša.
Prema informacijama Istrage, Branko Zelenika je pobjegao neposredno prije policijske akcije. Zelenika je rođen u Banjoj Luci, a živi u naselju Klašnice u blizini Laktaša. Iz Laktaša je i Srđan Jezdimir kojeg je prošle sedmice uhapsila ekvadorska policija zbog krijumčarenja kokaina i pranja novca. Jezdimir je bio dio ove kriminalne grupe, a njegov posao je bio da u Ekvadoru organizira proizvodnju, pakovanje, a potom i pripremu za krijumčarenje kokaina prema Evropi. Upravo je ova pošiljka od 500 kilograma kokaina zaplijenjenog u Pločama pripadala ovoj kriminalnoj grupi na čijem je čelu bio srbijanski državljanin Borislav Plavšić. Dio grupe bio je i grčki državljanin Emmanouil Mathioudakis koji je registrovao kompanije u Slovačkoj preko kojih je ova grupa prala novac stečen krijumčarenjem kokaina. Sa područja Srbije za ovu grupu su još radili Dragan Mikić, Uroš Kolaković i Nemanja Brašnjović. Srpski kriminalac Dragan Mikić imao je najmanje šest lažnih identiteta i to – Dragan Nikolić, Milan Kilibarda, Miloš Mikić, Marijan Kolar, Drjan Mikić i Milan Kolar. Upravo je ove pasoše koristio za odlazak u Južnu Ameriku kako bi organizirao krijumčarenje kokaina.
No, vratimo se sada u BiH. Raspakivanjem Sky aplikacije, otkriveno je da je Borislav Plavšić, zajedno sa Draganom Mikićem, Urošem Kolakovićem, Srđanom Jezdimirom, Nemanjom Brašnjovićem dogovorio kupovinu kokaina u Ekvadoru, Južna Amerika. Tada je dogovorena nabavka 500 kilograma kokaina čije ja cijena bila oko 5000 eura po kilogramu. Krijumčarenje je trebalo biti preko kompanija MAERSK, odnosno preko firme Prefer Europe SRO 21 NAM Sv. Imricha Storovo iz Slovačke. Vlasnik ove firme bio je grčki državljanin Emmanouil Mathioudakis.
Droga je krenula iz Ekvadora (gdje je za poslove bio zadužen Srđan Jezdimir, potom preko luke Pirej u Grčkoj da bi završila u Luci Ploče u Hrvatskoj, gdje je krijumčarima trebao pomagati hrvatski carinik Zoran Erjauc. No, isporuka od 500 kilograma kokaina je tada pala. Prepiske iz Skya sada otkrivaju da je prvobitni plan trebao biti da kokain dođe do Tuzle, i to preko firme VM promet Co d.o.o. Tuzla koja je bila registrovana u dvorani Mejdan.
Da bi omogućio krijumčarenje kokaina preko Luke Ploče, srbijanski mafijaš Borislav Plavšić povezao se sa generalom HVO-a Zdravkom Šagoljem Pliskom.
Genera Šagolj je, nakon dogovora sa Plavšićem, stupio u kontakt sa carinikom iz Hrvatske Zoranom Erjaucem. Plavšić i Erjauc su putem Skya razmjenjivali informacije o tome dokle je došla isporuka iz Ekvadora, u kojem kontejneru se nalazio kokain, te koje osobe će se pojaviti na preuzimanju kontejnera.
Kokain je na brod utovaren 7. februara 2021.godine u luci Gvajakil u Ekvadoru. Brodski kontejner, zaveden pod brojem MNBU3410471 bio je u vlasništvu firme za prekookeanski brodski transport “Maersk”. Droga je bila skrivena u kontejneru u kojem se nalazila 21 tona banana, koji je, po ranijem dogovoru sa Plavšićem naručila firma Prefer Europe iz Slovačke. Roba je prvo išla preko pretovarne luke Pirej u Grčkoj, te je, zatim, prevezena do luke Ploče u Hrvatskoj. No, tu je u aprilu iste godine hrvatska policija zaplijenila 500 kilograma kokaina.
Da je prošla Luku Ploče, droga bi bila prebačena do naselja Petrovo na Ozrenu (u blizini Doboja). Za skladištenje je bio zadućen Branko Zelenika. U prebacivanju droge od Ploča do Ozrena trebali su učestvovati Tihomir Gudelj i Marko Karlović iz Čapljine.