Iako je na crnoj listi odobrena joj viza: Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u ponedjeljak putuje u Washington

14032024-3

Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u ponedjeljak će ponovo otputovati u Washington, a nakon što je u maju održala niz sastanaka u Sjedinjenim Američkim Državama sa zvaničnicima ove zemlje. Uprkos tome što je na američkoj crnoj listi još od 2023. godine Cvijanović je odobrena američka viza.

Očekivati je da se Cvijanović sastane sa američkim zvaničnicima iako za to u ovom trenutku nema potvrde. S obzirom na produbljenu političku krizu u Bosni i Hercegovini, a nakon što je Miloradu Dodiku oduzet mandat predsjednika Republike Srpske kao posljedica presude Suda BiH, a što on odbija prihvatiti, odlazak Cvijanović u Washington vjerovatno se dešava u sklopu napora Amerikanaca da iznađu rješenje za krizu.

Još u aprilu mjesecu, tada kao predsjedavajućoj Predsjedništva BiH, Cvijanović je odobrena viza na tri mjeseca za ulazak u SAD. Cvijanović je sudjelovala na zasjedanju vanredne sjednice Generalne skupštine UN-a u vezi BiH, a koja je održana 5. maja. Također, otputovala je u Dejton gdje je održana konferencija povodom 30. godišnjice od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Cvijanović se 21. maja srela sa američkim senatorima iz Republikanske stranke, Marshom Blackburn i Berniem Morenom.

Tokom boravka u Washingtonu u maju Cvijanović je također održala sastanak sa američkim zvaničnicima u blizini Bijele kuće, a o kojem nije obavijestila javnost. Prema informacijama Istrage, Amerikanci su željeli vidjeti Cvijanović na čelu SNSD-a. Ona je tada rekla da njen predsjednik može biti samo Milorad Dodik, ali ne i njegov sin Igor Dodik, koji se nameće kao mogući nasljednik na čelu stranke.

Nakon toga, uslijedila je drugostepena presuda Suda BiH kojom je Miloradu Dodiku, osim zatvorske kazne od godinu dana koju je u međuvremenu otplatio, zabranjeno političko djelovanje na šest godina.

Podsjetimo, Ministarstvo finansija SAD-a 31. jula 2023. godine uvelo je sankcije Željki Cvijanović, Nenadu Stevandiću, Radovanu Viškoviću i Milošu Bukejloviću.

 

Objava o sankcionisanju nastavak je prethodno uvedenih sankcija i zabrane izdavanja viza za ulazak u SAD s ciljem podsticanja na pozivanje na odgovornost lica koja podrivaju demokratske procese ili institucije. Ovi postupci dio su širih napora koje Vlada SAD ulaže u promociju mira, stabilnosti i funkcionalne demokratske vlasti u regiji Zapadnog Balkana, saopćile su tada vlasti SAD-a.

Podsekretar Ministarstva finansija za terorizam i finansijske obavještajne poslove, Brian E. Nelson izjavio je: “Ovakav postupak ugrožava stabilnost, suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine i teško postignuti mir podržan Daytonskim mirovnim sporazumom. Ovakvo ponašanje predstavlja dalju prijetnju budućem putu ove zemlje i njenoj uspješnoj integraciji u euroatlantske institucije. Nastavit ćemo pružati podršku građanima Bosne i Hercegovine i njihovim naporima na očuvanju vladavine prava i održavanju mira i prosperiteta”.

 

 

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Vlada RS

Strah od Ustavnog suda i međunarodne zajednice: Minić podnio ostavku da bi opet bio imenovan

rezolucija

Da li je dobio saglasnost Bećirovića: Lagumdžija bez saglasnosti Predsjedništva kosponzorirao Rezoluciju o osudi Irana koja je usvojena u Vijeću sigurnosti

PRedsjednistvo-BiH-12-2

Cvijanović pozvala Predsjedništvo da se izjasni o kosponzorstvu prijedloga rezolucije u Vijeću sigurnosti UN-a kojom se osuđuju iranski napadi na Zaljevske zemlje

un-vijece-sigurnosti-9

Pozvali Bosnu i Hercegovinu da bude kosponzor: Zaljevske zemlje podnose rezoluciju Vijeću sigurnosti UN-a kojom se osuđuju iranski napadi

Aerodrom Sarajevo

Američka kompanija AAFS traži 30 godina koncesije za sarajevski aerodrom: Obećavaju ulaganje u iznosu od 250 miliona eura

Screenshot 2026-03-08 185353

Kriza u snabdijevanju naftom zbog rata u Iranu: BiH pred ozbiljnim rizicima nestašica

Odgovor

Hamneijeva Oluja: Tuđman tražio da Iran šalje oružje BiH i Hrvatskoj

konakovic i almas sehic

Krah Konakovićevog američkog „lobiranja“: Mirza Pilaković u oktobru 2025. prekinuo saradnju sa MVP; za RS u Washingtonu lobira Jonathan Moore, bivši šef Misije OSCE-a u BiH

Možda vas zanima

becirovic

Nakon sastanka sa Denisom Bećirovićem Kaja Kallas poručila: BiH podržala Odluku EU da Iranska revolucionarna garda bude označena kao teroristička organizacija

dekan Ajanovic

Predmet "Koverta": Tužilaštvo KS podiglo optužnicu protiv Muhameda Ajanovića i još 13 osoba

Screenshot 2026-03-19 105948

CIK odlučio: Američki Smartmatic odabran za uvođenje izbornih tehnologija, odluka nije konačna

cabrajic i bogunic

Članovi tima POSKOK-a među najbogatijim tužiocima u BiH: Čabrajić VSTV-u prijavio šest, Nina Šahinpašić devet, a Jovo Karić čak 22 nekretnine. Šef POSKOK-a na računu ima 650 hiljada KM