Na Dnevnom redu današnje 18. sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine naći se se izbor Upravnog odbora Radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine. Predstavnički dom PFBiH je početkom aprila u Upravni odbor FTV imenovao Zorana Krešića, Adnana Huskića, Danijelu Gogić i Medinu Mujić, ali je potrebna saglasnost i Doma naroda.
Komisija za izbor i imenovanje Predstavničkog doma i Doma naroda Parlamenta FBiH prethodno je raspisala javni konkurs za imenovanje sva četiri člana Upravnog odbora RTV FBiH u kojem trenutno funkciju obavlja samo Goran Samardžić, dok su tri mjesta upražnjena.
Najviše polemika u javnosti izazvalo je imenovanje Krešića koji je poznat po svojim radikalnim stavovima, kao naprimjer veličanju paradržave Herceg-Bosne čije rukovodstvo je u Haškom tribunalu presuđeno za ratne zločine.
Američka ambasada je ranije jasno osudila prijedlog da se imenuje Krešić.
“Njegovi sramni pozivi na dalju podjelu Bosne i Hercegovine i blokadu funkcioniranja Federacije Bosne i Hercegovine su destruktivni, neodgovorni i nedosljedni izgradnji zajedničke, multietničke budućnosti unutar evroatlantskih institucija. Ne samo da su njegovi prijavljeni pozivi za vraćanje Herceg-Bosne opasni i antidejtonski, oni su uvredljivi i regresivni, već ga, po našem mišljenju, čine nekvalifikovanim za bilo koju funkciju u javnom RTV servisu. Politički lideri moraju prestati sklapati poslove koji potkopavaju funkcionalnost institucija i ignorišu interese svih konstitutivnih naroda zarad unapređenja vlastitih, uskih političkih interesa”, naveli su iz Ambasade SAD u augustu prošle godine.
Dodatni problem je što Zakon o Javnom servisu Radio-televizije Federacije BiH dozvoljava da se sva četiri člana imenuju samo tokom provobitnog imenovanja. Zakon u prijelaznim i završnim odredbama (član 65.) kaže da mandat članova Upravnog odbora traje četiri godine i da se samo tokom prvobitnog imenovanja mogu imenovati sva četiri člana Upravnog odbora i to na način da jedan član bude imenovan na četiri godine, jedan na tri godine, jedan na dvije i jedan član na godinu dana.
Vladajuća koalicija koju čine HDZ, HDZ 1990, SDP, NiP i Naša stranka ima potrebnu većinu u Domu naroda PFBiH, odnosno više od 40 potrebnih ruku. Međutim, Klub Bošnjaka bi mogao pokrenuti mehanizam vitalnog nacionalnog interesa, ukoliko NES, koji ima 2 delegata u ovom klubu, podrži delegate SDA (12), SBiH (1), DF (1). Za pokretanje VNI potrebna je podrška minimalno 16 delegata od 23 koliko broji Klub Bošnjaka.
Kada se pokrene veto u jednom od klubova o svemu odlučuje Ustavni sud Federacije BiH, odnosno Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa koje dvotrećinskom većinom odlučuje o prihvatljivosti.
“Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa pri Ustavnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine odlučuje o prihvatljivosti takvih slučajeva dvotrećinskom većinom u roku od jedne sedmice, a u roku od mjesec dana odlučuje o meritumu slučajeva koji se smatraju prihvatljivim”, stoji u Ustavu FBiH.
Dva lica OHR-a
Visoki predstavnik Christian Schmidt ranije se oglasio o ovom pitanju rekavši da nije sporno imenovanje sva četiri člana istovremeno, a što je u suprotnosti sa stavovima OHR-a iz 2012. godine, koji je tada podržala i EU Delegacija, američka ambasada u BiH i OSCE-a.
“Član Upravnog odbora koji se nalazi u posljednjoj godini četverogodišnjeg mandata obavlja dužnost njegovog predsjednika. Da bi ovo tijelo funkcioniralo, potrebna je ili većina glasova svih njegovih članova ili njihov konsenzus o nizu pitanja. Istovremeno, u svojim prijelaznim odredbama Zakon je predvidio imenovanje svih članova prvog upravnog odbora na mandate različitog trajanja kako bi se omogućilo imenovanje po jednog člana svake godine i predvidjela godišnja promjena predsjednika ovog tijela. Međutim, više od deset godina u Upravnom odboru RTFBiH nalazi se jedan član u tehničkom mandatu, a više od deset godina Parlament Federacije BiH nikoga nije imenovao u ovo tijelo. Budući da zakon ne predviđa dugoročna neimenovanja u ovo tijelo, potrebno ga je tumačiti u skladu sa ciljem koji je postavilo zakonodavno tijelo, a taj cilj je u ovom slučaju potpuno operativan upravni odbor i njegovo nesmetano funkcioniranje. Ovo je jedini način da se rad Upravnog odbora RTFBiH vrati u zakonske okvire i omogući pun kapacitet i rad ovog tijela, a da se pritom ne narušava princip sukcesivnih imenovanja”, naveli su iz OHR-a.
Međutim, 2012. godine u Upravnom odboru također je sjedio samo jedan član, a federalna vlast je pokušala imenovati sva četiri čemu su se zajedničkim saopštenjem usprotivili OHR, EU Delegacija, američka ambasada u BiH i OSCE.
“Najnovije aktivnosti u Parlamentu Federacije BiH izazvale su zabrinutost u smislu obaveza Bosne i Hercegovine u oblasti neovisnosti medija i vladavine prava. Posebno, pokušaji zamjene svih članova Upravnog odbora RTV-a FBiH (Radiotelevizije Federacije BiH) jednim potezom, u suprotnosti su s principima dobrog upravljanja i zakonom o RTV-FBiH, te narušavaju neovisnost FTV-a. S obzirom na to da će Evropska unija obaviti evaluaciju stepena ispunjenja obaveza od strane Bosne i Hercegovine u oblasti postizanja neovisnosti medija u sklopu procesa pridruživanja, te s obzirom na to da predstavnik OSCE-a za slobodu medija stalno prati aktivnosti BiH u oblasti poštivnja svojih obaveza u smislu slobode medija, danas zajednički urgiramo na zvaničnike Federacije BiH da osiguraju imenovanje kompetentnih, nepristranih profesionalaca u Odbor FTV-a, u skladu s postojećim zakonima”, navodi se u zajedničkoj izjavi iz decembra 2012. godine.