Dokumenti otkrivaju: Vlada Edina Forte novčano pomagala firmu čiji je vlasnik otac premijera Edina Forte!

EDIN-FORTO

Vlada Kantona Sarajevo tijekom 2021. godine u dva navrata uplatila je preko 20 tisuća maraka firmi „ENERGOGAS, DOO“ na ime financiranja minimalne plaće radnika tijekom trajanja pandemije (tzv „covid poticaji“). Vlasnik firme „ENERGOGAS DOO“ je Izet Forto , otac predsjednika Vlade Kantona Edina Forte, objavila je Slobodna Bosna.

Upravo je premijer Edin Forto 19. veljače 2021. godine potpisao Odluku o odobravanju i isplati dijela minimalne mjesečne neto plaće (u FBiH) za mjesec juni i juli 2020. godine .“ Iz budžeta Kantona Sarajevo izdvojeno je 6.077.482,48 KM kojima su financirane plaće. radnicima poduzeća koja su loše poslovali uslijed pandemije koronavirusa koja je paralizirala cjelokupni ekonomski i društveni život u Bosni i Hercegovini.

 width=

Dodjela sredstava prethodio je Javni poziv iz decembra 2020. godine upućen firmama u Kantonu Sarajevo za djelomično sufinansiranje plaća zaposlenima nakon čijeg je okončanja formirana lista „sretnih dobitnika“.

Tako se nalazi i lista firmi kojima su dodijeljena sredstva iz kantonalnog budžeta našla i firma „ENERGOGAS DOO“ u vlasništvu Izeta Forte, oca premijera Kantona. Firma je zapošljavala jedanaest radnika za čije je plaćanje u mjesecu junu i julu 2020. godine iz budžeta isplaćeno 6.690 KM .

 width=

Krajem prošle godine, 21. decembra 2021. Vlada Kantona ponovo subvencionira plaće radnika u „Poslovnim subjektima koji ispunjavaju uvjete“, ovoga puta za tri mjeseca, lipanj, srpanj i kolovoz 2021. godine. Iz ovih sredstava firma „ENERGOGAS, DOO“ na ime jedanaest svojih zaposlenih radnika dobije 13.398KM .

 width=

Ključni kriterij za dodjelu sredstava kojima se, prije svega, željelo spasiti radna mjesta u tvrtkama izloženim posljedicama pandemije bio je pad prometa tih poslovnih subjekata. Najveći broj tvrtki koje su se našle na listi koje je subvencionirala Vlada Kantona prijavile su da je pad prometa bio trideset, odnosno više, međutim kod „ENERGOGASA, doo“ taj je podatak izostao.

Stoga smo podatke o poslovanju firme oca premijera Edina Forte tražili na portalu „Akta“.

„ENERGOGAS, doo“ je u „predpandemijskoj“ 2019. godini zapošljavao jedanaest radnika, imao je ukupni prihod od 1.646. 667 KM i sveobuhvatnu dobit od 137. 710 KM.

 width=

Godinu dana kasnije, 2020. ova očito uspješna firma ima znatno manji obim poslova, zbog čega je ukupan prihod iznosio 990.794 KM. Broj zaposlenih je smanjen na deset, ali je zato ukupna dobit bila 177.277 KM. U odnosu na ukupnu godišnju dobit, onih 7 hiljada KM koliko je ovoj firmi plaćeno iz kantonalnog budžeta na ime plaća radnicima djeluju zanemarljivo.

U 2021. godini, tokom koje su tromjesečne plaće zaposlenih subvencinirane sa 13 hiljada KM iz budžeta Kantona Sarajevo, „ENERGOGAS, D.O.O“ ukupno je prihodavala 1.111.042 KM, zapošljavala je dvanaest radnika, a sveobuhvatna dobit je iznosila 107.685 KM.

MOŽE I BEZ POTICAJA

Sve u svemu, prema pokazateljima poslovanja, firma „ENERGOGAS, D.O.O.“ je vrlo uspješno „pregrmila“ teške pandemijske uvjete poslovanja, njen prihod čak je bio znatno veći nego u „normalnim“ godinama, broj zaposlenih je ostao isti.

Takozvani „COVID poticaji“ kojima su tokom dvije godine iz budžeta Kantona dobili 20-ak hiljada KM na ime plaća radnicima, čine manje od jedan posto ukupne ukupne dobiti „ENERGOGASA, d.o.o.“ tokom dvije pandemijske godine.

Premijer Kantona Sarajevo Edin Forto, nije, dakle, pretjerano, niti presudno (financijski) pomogao svom ocu Izetu i njegovoj firmi čiji su radnici nekoliko mjeseci bili na grbači kantonalnih poreskih odveznika , ali je zato otac itekako snažno (politički i etički) odmogao sinu gurajući ga u nepotističku praksu i sukob interesa.

Bit će zanimljivo čuti reakciju na ovaj slučaj od strane razvikanog Tima za borbu korpusa Kantona Sarajevo i njegovog sveprisutnog šefa Erduana Kafedžića . Naravno, ukoliko kakve reakcije uopće budu.

(istraživački tim Slobodne Bosne)

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Trojkasi-11

Ne blokira samo SNSD, problem je u iluzijama koje Trojka prodaje

Forto

BHRT odbio učestvovati: Edin Forto naredio da RTRS i Banja Luka kontrolišu digitalni signal u Tuzlanskom kantonu!

NEka-Dino-Forto

Analiza Harisa Imamovića: Kako je Trojka osijedila za tri godine

hdz-trojka-20

Politički haos: Trojka pod mentorstvom Čovića nastavlja staru matricu

Forto

Objavljujemo poruke Edina Forte u slučaju Bjelašnica: "Sprema se optužba protiv Bojana i mene. Diskutovali smo samo oko mišljenja.... Daj mi kontakt Dunje Krnjić (supruge inspektora SIPA-e)"

vlada ks

UKopavanje građana: Vlada KS u istom mjesecu odobrila poskupljenje grijanja i vode, slijedi korekcija cijena KJKP Rad i Pokopa

Sirius

Ista osoba na dvije strane digitalizacije: Radmila Bojanić sa američke crne liste prvorangirana za UO BRT-a. Bila direktorica Siriusa kojoj je Edin Forto bio povjerio digitalizaciju javnih RTV servisa!

pretres KS

Novi pretresi u Vladi KS: Policija upala u kabinet ministrice Ende Pavić Pečenković

Možda vas zanima

dodik usa

Kad „politički mrtvac“ naglo oživi: Dodikova ofanziva od Jerusalema do Washingtona i saplitanje Trojke u pijesku Dubaija

Denis-Dino

Misionari tuđe ideje: Naručena Trojkina propaganda o Kovačeviću u kampanji HDZ-a i uloga Denisa Bećirovića?

domagoj - glavna

Šta otkriva „analiza“ Domagoja Margetića: AI-stručnjak grafolog, četnici koji ne znaju ćirilicu i novinar kojem svi povjeravaju tajne spise

schmidt-dragan-11

Šta znači presuda Suda iz Strazbura: Ključna Schmidtova odredba Ustava FBiH koja omogućava HDZ-u kontrolu Federacije i izbor Vlade FBiH je pala