Šef Kabineta ministra za ljudska prava i izbjeglice negira presude: Mlađen Božović precrtao riječ genocid u nalogu za službeni put predsjednika UO Memorijalni centar Srebrenica

bozovic-mladen

“Genocid u Srebrenici” suvišna je sintagma u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine. Mlađen Božović, šef kabineta državnog ministra, korektorom je prebrisao riječ genocid koju je u putnom nalogu naveo Šefket Hafizović, predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.

Šefket Hafizović je, naime, savjetnik zamjenika ministra za ljudska prava i izbjeglice Dževada Mahmutovića i 2. jula je podnio Zahtjev za službeni put u Srebrenicu.

 width=
“Genocid” u Zahtjevu Šefketa Hafizovića

“Program obilježavanja 26. godišnjice genocida nad Bošnjacima”, naveo je Hafizović u rubrici “svrha putovanja” svog Zahtjeva za odobravanje službenog putovanja.

Sukladno proceduri, Zahtjev je upućen u Kabinet ministra Miloša Lučića koji je za potpisivanje putnih naloga ovlastio šefa Kabineta Mlađena Božovića.

“Obilježavanje 26. godišnjice”, pisalo je u rubrici razlog/svrha Naloga za službeno putovanje sa potpisom Mlađena Božovića.

Riječi “genocida nad Bošnjacima” su izbrisane korektorom pa se tako ne zna na koju to “26. godišnjicu” želi da ići Šefket Hafizović,  inače predsjednik Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari.

 width=
Riječ “genocid” precrtana u dokumentu Mlađena Božovića

Mlađen Božović je, podsjećamo, bio DNS-ov kandidat za ministra za ljudska prava i izbjeglice BIH, ali je u aprilu prošle godine odustao od funkcije jer nije mogao dobiti podršku SDA i drugih stranaka sa sjedištem u Sarajevu. U februaru ove godine Božovića je Kantonalno tužilaštvu u Sarajevu optužilo zbog krivičnog djela nasilničko ponašanje.

“Optuženi se tereti da je 14. maja 2015. godine u prostorijama Fonda za povratak u BiH, nakon kraće prepirke sa uposlenicom Irinom Lovrić, koja je obavljala funkciju tehničkog sekretara u Fondu i u tom momentu kopirala dokumentacije iz spisa javne nabavke, obratio joj se povišenim tonom rekavši: “Šta to radiš glupačo jedna, daj mi odmah tu dokumentaciju”. Nakon što je odbila da preda dokumentaciju, rekavši da samo radi svoj posao, optuženi je nastavio da viče te otrgnuo iz njenih ruku dio dokumentacije, tražeći joj da preda ostatak. Zatim ju je zgrabio rukama za ramena i grubo odgurnuo prema stolicama i stolovima koje su se nalazile u kancelariji, uslijed čega je pala preko stolica. Kada je krenula da izađe iz prostorije, uhvatio ju je za lijevu nadlakticu ruke okrećući lijevo-desno, a potom vrteći u krug, pri čemu je Lovrić zadobila lake tjelesne povrede”, navedeno je u saopćenju Tužilaštva Kantona Sarajevo povodom podizanja optužnice protiv Mlađena Božovića.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

karta etnicka

Konsocijacija kao legalizacija posljedica agresija, UZP-a i genocida: Etnoteritorijalno omeđavanje unutar Bosne i Hercegovine

Rutte

Generalni sekretar NATO-a obavijestio bh. vlasti da "ne može doći u Potočare" i poručio: "Narod BiH je na vozačkom mjestu, a Predsjedništvo je odgovorno za upravljanje zemljom"

Radomir-Pavlovic-foto-Glassrpske-750x445-1

Incident u Bratuncu nakon obilježavanja Dana RS-a: Pretučen predsjednik SNSD-a Srebrenica Radomir Pavlović

Vlada-KS

Krše vlastite zakone: Vlada KS nikada nije otvorila Ured za podršku Srebrenici, povukli i 2 miliona KM predviđenih za tu namjenu!

memorijalni

Why remember: The logical and natural answer is to prevent future atrocities

dom-kulture-pilica

Pogubljenja Srebreničana u Pilici kroz iskaze srpskih svjedoka: "Pod sale je bio natopljen krvlju. Možda dubine 5 centimetara. Dok smo kupili leševe jedan preživjeli se ispravio. Odmah su ga ubili"

potocari

Bitka za srebreničke kosti: Ko polaže pravo na genocid?

vucic-un

Svjedok genocida Hasan Nuhanović: Kada Vučić žvače zastavu!

Možda vas zanima

duska_jurisic

Mobing sa osmijehom: Kako je Duška Jurišić, doministrica za zaštitu ljudskih prava, brutalno kršila prava radnika TVSA

dekan Ajanovic

Tužilaštvo KS traži produženje pritvora Muhamedu Ajanoviću: U Zagrebu je 2024. godine nostrifikovao diplomu, može pobjeći u EU

bomba

Skandalozna odluka Tužilaštva iz Istočnog Sarajeva: Cezarovi saradnici koji su prevozili auto-bombu i drogu odmah pušteni na slobodu. Tužiteljica nije zatražila pritvor niti mjere zabrane

vlast

Trojka, šestorka, osmorka, jedanaestorka, dvanaestorka itd: Sve za vlast, vlast nizašta