Pravosudna farsa

POSKOK u Nikšićevim rukama: Tužiteljica Aida Bešlija mjesecima u ladici drži prepiske za kojima sada, navodno, traga

Screenshot
Screenshot
Screenshot

Kada službenike POSKOK-a upitate zašto Nerminu Nikšiću i Vahidinu Munjiću nisu oduzeti telefoni, oni će vam reći da POSKOK već raspolaže njihovim prepiskama. Ok, stoji. Pod uslovom da iz POSKOK-a odgovore na pitanje – zbog čega su, onda, oduzeti telefoni Nikšićevoj šefici kabineta, te Munjićevim saradnicima i direktoru Agencije za državnu službu Refiku Begiću. Jer ako Nikšiću i Munjiću nisu oduzeti telefoni zbog toga što u spisu već postoje njihove prepiske, zbog čega su, onda, oduzeti telefoni osobama čije prepiske, također, postoje u spisu.

Aida Bešlija se zove tužiteljica iz POSKOK-a koja je osmislila “briljantnu akciju” da dokaze koje ima vlastitoj u ladici, prikupljene po naredbi nadležnog suda, ponovo traži u očišćenim telefonima polovine “osumnjičenih”. I to samo zbog toga da bi zaštitila onu drugu polovicu osumnjičenih među kojima su, slučajno, premijer Nermin Nikšić i v.d. direktor FUP-a Vahidin Munjić.

Kojom se logikom vodila tužiteljica Bešlija kada je naredila da policija oduzme telefon od šefice Kabineta Nermina Nikšića, a ne oduzme od samog Nermina Nikića? Koja zdravorazumska logika nalaže da oduzmete telefon od Muhameda Ohranovića zbog sumnje da je posredovao prema Vahidinu Munjiću, a ne oduzmete telefon Vahidina Munjića? Ili – koja je logika da oduzmete telefon Ervina Mušinovića, ali ne i Mirele Bubalo s kojom je Mušinović radio u tandemu? Po uputama Aljoše Čampare. Kojem, opet, telefon nije oduzet.

Da se tužiteljici Aidi Bešliji i ostalim Poskocima ovaj predmet ne radi, mogli smo se uvjeriti u proteklih pola godine. Prvo, Aida Bešlija je sporne prepiske i Nikšićeve ceduljice zadužila dok je još bila kantonalna tužiteljica u Sarajevu. Onda je, bez ijednog ozbiljnog predmeta u tužilačkoj karijeri, kao prvorangirana imenovana za tužiteljicu POSKOK-a. Nikšićeve prepiske ponijela je sa sobom, stavila ih u ladicu i nastavila da ne radi ništa. Sam POSKOK sad priznaje da su formalno prepiske preuzeli u julu. A preuzeli su ih iz Tužilaštva KS gdje ih je dužila Aida Bešlija. Koja ih je, potom, zadužila i u POSKOK-u. Čak i ako gledamo samo formalnosti, od početka jula do početka novembra su prošla četiri mjeseca. Aida Bešlija za ta četiri mjeseca nije poduzela nijednu tužilačku radnju. I, onda, kada je Istraga.ba počela objavljivati poruke, Aida Bešlija je odlučila da izda naredbu da se traže dokazi koji se već nalaze u njenom stolu.

Današnja akcija POSKOK-a je farsa. Ili, bolje rečeno, potcjenjivanje zdravog razuma. Ne možete uzeti telefone od podređenih koji su radili u ime nadređenih, a da ne uzmete telefone od nadređenih. Mislim, možete, ali onda je jasno šta vam je motiv. Za puno manje prekršaje Tužilaštvo Kantona Sarajevo je nedavno uhapsilo kantonalnu ministricu Adnu Mesihović. POSKOK u slučaju “Spengavanje” nije čak donio ni naredbu o provođenju istrage. Tužiteljica Bešlija za sada radi samo “provjere”. Ukratko, provjerava da li tu građani glupi, a potencijalni osumnjičeni još gluplji da bi držali ikakve prepiske u svom telefonu. Aida Bešlija ima prepiske u svojoj ladici. Ne čita ih. Ne želi da ih čita. Ona želi samo da smanji pritisak na sebe i POSKOK i da pokaže javnosti da radi svoj posao. A kako stvari stoje – njen jedini pravi posao je da zaštiti federalnog premijera Nermina Nikšića. I zato mu nije ni oduzela telefon.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Patria

Smiješno i providno: Onemogućili raspravu o 'spengavanju', pa Nikšić glumio odlučnost

nermin-niksic-09092015-JB-1914-1024x683-2-1

Novi skandal premijera Federacije BiH: Nermin Nikšić se na sjednici Vlade FBiH pohvalio da je s tužiocem Munibom Halilovićem dogovorio da POSKOK zabrani sjednicu Parlamenta o aferi "spengavanje". Plan su, rekao je, pokvarili mediji!

niksic

Nikšić vozio 60 preko ograničenja, šefica kabineta od Munjića tražila da ‘riješi’ kaznu

Nermin Niksic

Vlada pisala POSKOK-u: Nikšić moli da se zabrani održavanje sjednice Parlamenta o spengavanju

Munjić _ Nikšić

Nove prepiske u aferi "spengavanje": Nermin Nikšić za direktora KPZ Sarajevo imenovao čovjeka preko kojeg su Munjić i Mušinović pokušali spasiti specijalce koji su čuvali narko bosa Edina Gačanina Tita!

Arijana

Arijana Huseinović Ajanović: Nikšićev bedel pred sudom

134ed828-fb18-4baf-9510-788dd34a5689

Ročište u predmetu Munjić i drugi: Kako su Munjić, Mušinović i Bubalo nezakonito zapošljavali u F(M)UP, "imamo 30-40 slobodnih mjesta"

6ac7ed72-c69f-4597-a87c-b2eb5d659b0a

Direktor FUP-a na ispitivanju u POSKOK-u: Munjiću, Mušinoviću i drugima biće predložene mjere zabrane obavljanja dužnosti

Munjić i Nikšić

Nove prepiske iz telefona v.d. direktora FUP-a: Vahidin Munjić obavijestio šeficu Kabineta premijera FBiH da je Tužilaštvo KS naredilo provjere protiv Nermina Nikšića, Vojina Mijatovića i Tonija Kraljevića. Dokumente tužilaštva prosljeđivao prijavljenim zvaničnicima!

Vico Zeljkovic

Srbijanski recept za tribine: Vico Zeljković preko Šmrka formirao BH Hooliganse da bi se obračunao sa BH Fanaticosima!

Forto

BHRT odbio učestvovati: Edin Forto naredio da RTRS i Banja Luka kontrolišu digitalni signal u Tuzlanskom kantonu!

nezavisni odbor

Tajna "crne kutije": Vahidin Munjić članovima Nezavisnog odbora uručio poklone neposredno prije sjednice na kojoj se raspravljalo o slučaju "Spengavanje"

Screenshot

Sebija Izetbegović - Trojkina dama iz rukava: "Opozicionarka" u službi vlasti

Munjić _ Nikšić

Nove prepiske u aferi "spengavanje": Nermin Nikšić za direktora KPZ Sarajevo imenovao čovjeka preko kojeg su Munjić i Mušinović pokušali spasiti specijalce koji su čuvali narko bosa Edina Gačanina Tita!

KARADŽIĆ

Otkrivamo identitet jednog od ubica u "Sarajevo Safariju": "Nicholas Ribic je došao iz Kanade na Safari, da lovi ljude"

avdo-avdic-6dec24

Nova faza u odnosima Zagreba prema Sarajevu: Uredniku Istrage Avdi Avdiću zabranjen ulazak u Hrvatsku

Možda vas zanima

zavnobih

Dan državnosti između kontinuiteta i simbolike: Bosna i Hercegovina ne može biti "osuđena" samo na vrijednosti ZAVNOBiH-a

Dodik

Šokantni rezultati izbora u Doboju i Zvorniku: Prednost Karana na pojedinim biračkim mjestima budi sumnju u regularnost

Karan

Uzorak od 20 posto: Kandidat SNSD-a Siniša Karan ima prednost od 4.000 glasova ispred SDS-ovog kandidata Branka Blanuše

Karan

Uzorak od pet posto: Kandidat SNSD-a Siniša Karan vodi na prijevremeni izborima za predsjednika RS-a