Prije nego što je Ustavni sud BiH privremeno stavio van snage odluku Vlade FBiH: Adriatic Metals u Varešu uništio desetine hektara državne šume koju premijer Nikšić naziva “šikarom”

Vares-suma

Naslovna fotografija nastala je prije dvadesetak dana. I na njoj se tačno može vidjeti šteta koju je prouzrokovala kompanija Adriatic Metals nakon što joj je Vlada Federacije BiH dala na raspolaganje   7,2 hektara državnog šumskog zemljišta.

Uništenu šumu federalni premijer Nermin Nikšić zvanično je nazvao “šikarom” nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine prihvatio zahtjev Kemala Ademovića te donio odluku kojom se privremeno stavlja van snage Vladina  Odluka o promjeni namjene šumskog zemljišta i privremenog korištenja šumskog zemljišta u druge namjene.

“Neki očito misle da je bolje da ostane besperspektivna šikara koja će se zvati državna, nego perspektivna investicija na zemljištu koje je također državno”, saopćio je Nikšić.

Premijer je dalje kazao da “Vlada svojom odlukom nije mijenala titulara zemljišta, ostaje državno, ali smo u skladu sa proklamovanim stavom, Pravobranilaštva dopustili mogućnost privremenog korištenja do isteka ugovora o koncesiji.Nakon okončanja ugovora investitor je dužan da zemljište vrati u prvobitno stanje“.

Evo još jednom kako iz zraka trenutno izgleda “besperspektivna šikara” koju je Nikšić dodijelio Adriatic Metalsu.

 width=

Podsjetimo, krajem decembra Vlada FBiH je donijela Rješenje kojim se “dozvoljava se investitoru . privrednom društvu Adriatic Metals BiH privremeno korištenje šumskog zemljišta, površine 72.415 kvadratnih metara, u svrhu eksploatacije mineralnih sirovina olova, cinka, barita i pratećih plemenitih metala”.
 width=

Prije nego što je donijela ovu odluku Vlada FBiH je iz procesa odlučivanja izbacila državno Pravobranilaštvo  Ka naknadu štete za sječu 72 duluma šumskog zemljišta Adriatic Metals se obavezao da na račun Vlade FBiH i Zeničko-dobojskog kantona uplatiti naknadu u iznosu od 232 hiljade maraka.

 width=

Prema izvodu iz katastra, posjednik upisan u B listu je “Krivaja šumarstvo Ribnica”. U pitanju je šuma treće klase ukupne površine 7.239.992 metra kvadratnih.
Podsjetimo, Vlada Federacije BiH sredinom decembra prošle godine isključila državne institucije prilikom donošenja odluka o raspolaganju državnom imovinom, odnosno državnim šumama koje u Varešu krči britanska firma Adriatic Metals.
“U Odluci o promjeni namjene šumskog zemljišta i privremenog korištenja šumskog zemljišta u druge namjene, u tačkin VII, stav 4 brišu se riječi “i saglasnost Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine”, piše u odluci koju je usvojila Vlada FBiH sa Nerminom Nikšićem na čelu.

Dakle, državno Pravobranilaštvo isključeno je iz procesa odlučivanja o davanju državnog zemljišta na raspolaganje, odnosno o promjeni namjene državnog zemljišta. U obrazloženju odluke federalni premijer Nermin Nikšić je naveo da je za isključivanje Pravobranilaštva BIH  imao saglasnost visokog predstavnika Christiana Schmidta.

Nešto ranije, sredinom novembra Vlada Federacije BiH donijela je odluku kojom je, suprotno Zakonu o zabrani raspolaganja državnom imovinom, omogućila britanskoj kompaniji Adriatic Metals promjenu namjene šumskog zemljišta na području Vareša.

Do ovog trenutka uništeno je nekoliko hektara šume. Nepovratno.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Vlada-FBiH-20

Ni promjena revizora ne pomaže: Nikšićeva Vlada prošlu godinu završila sa 180 miliona deficita. Istovremeno se zadužili za 533 miliona maraka!

hdz-trojka-20

Politički haos: Trojka pod mentorstvom Čovića nastavlja staru matricu

Covic-Niksic

Stručna analiza Nikšićevog "strujnog udara": U ljetnom periodu struja za kupce EP Herceg-Bosne 30 posto jeftinija u odnosu na struju koju plaćaju kupci EP BiH!

Elektroprivreda-BiH

Iako su Nikšić i Elektropriveda tvrdili da će rast cijene biti neznatan: Struja će poskupjeti i do 10 posto

IMG_0804

Licemjerni čuvari lažnog morala: Dok se u Sarajevu osuđuje infarkt, entitet slobodnih ubica završava etničko čišćenje!

Screenshot 2025-06-30 at 12.43

Ono što je Nikšić u aprilu najavio desilo se: Bakir Hadžiomerović novi direktor Federalne televizije

magoda i nikšićč

Pick and roll za euforiju: Kako je KK Bosna poslužila kao Nikšićev zicer za pobjedu nad SDP-om!

4b1e783f-2f14-49eb-b7ab-c91a62e2e4cf

Završen sastanak Trojke i HDZ-a u Konjicu: Nikšić i Čović prešutjeli dešavanja u Domu naroda BiH, prezadovoljni stanjem u Federaciji

karta etnicka

Konsocijacija kao legalizacija posljedica agresija, UZP-a i genocida: Etnoteritorijalno omeđavanje unutar Bosne i Hercegovine

hase Tirić

Donosimo sve detalje o slučaju "pedofilija": Crni labud u stupici crnjih Pantera!

Zukic-Sarajlic

Presuda Općinskog suda u Sarajevu u predmetu Bosna: Amiru Zukiću godina zatvora, Džananović oslobođen optužbi

incident Tuzla

Podignuta optužnica protiv Ahmeda Kastratija: Objavljujemo snimak na kojem se vidi ubistvo Saše Vilušića. Ubistvu prethodio sukob sa Amarom Orićem

napnap

Skandal u Višći kod Živinica: Ministar Nerin Dizdar zajedno sa optuženim ratnim zločincem Dragomirom Vasićem obilazi srpske povratnike u Federaciji

Mostar

Jesu li Bošnjaci odustali od države: SDA i HDZ u Mostaru usvojili odluku o 'zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta'!

Selak ubica

Prva odluka neustavnog ministra pravde Republike Srpske: Goran Selak naredio da se prijevremeno iz zatvora u Foči pusti zloglasni ubica Siniša Petrić Zenica

Siniša Zenica

Sky prepiske otkrivaju ko je pomagao ubici Zenici: Veljko Ražnatović je predao pare ljudima iz Banje Luke. U sve su bili umiješani Carinik Zdravko i pomoćnik ministra Nikola Sladoje!

Možda vas zanima

OHR_PIC_01_051223-1024x683-1-1

Kolumna Andreja Nikolaidisa: "Neki kažu da Kvinta ruši Dodika. Moguće. Ali ta ista Kvinta je instalirala Dodika u vlast. Kao što i HDZ uz prećutnu saglasnost Kvinte Dodika održava na vlasti"

Vlada-FBiH-20

Ni promjena revizora ne pomaže: Nikšićeva Vlada prošlu godinu završila sa 180 miliona deficita. Istovremeno se zadužili za 533 miliona maraka!

Hasanovic-1

Hasanović: Amidžić odbija staviti pečat na odluku o finansiranju prijevremenih izbora u RS-u kako bi ih blokirao

hasanovic

Zbog Hasanovićevog odugovlačenja: Ugroženo šest CIK-ovih tendera za nabavku materijala potrebnog za provođenje prijevremenih izbora za predsjednika RS-a