U odgovoru koji je Vijeće ministara BiH dostavilo državnom zastupniku Jasminu Emriću, a u vezi sa razrješenjem direktora Državne agencije za istrage i zaštitu Darka Ćuluma, jasno je precizirano da je Zakonom o SIPA-i propisano da „Savjet ministara razrješava direktora i zamjenika direktora prema uslovima i procedurama koje provodi Nezavisni odbor”.
Uloga Nezavisnog odbora PS BiH duboko je kompromitovana i u slučaju Ćuluma, a i u slučaju Zorana Galića.
Da Nezavisni odbor PS BiH ima kontinuitet nepostupanja i nepoštivanja zakona, ali djelovanja po političkoj matrici, pokazao je i izostanak reakcije kada je Darko Ćulum prisustvovao sastanku koji je Staša Košarac organizirao još u septembru 2023. godine na kojem se govorilo o povlačenju „srpskih kadrova“ iz institucija BiH. Tada nije proveden disciplinski postupak protiv Ćuluma koji je na čelo SIPA-e došao sa pozicije direktora Policije Rs. Ćulum po Zakonu o SIPA-i nije smio biti prisutan na stranačkom sastanku.
Odgovor koji je Vijeće ministara BiH 8. jula utvrdilo na sjednici
Kada je 8. jula 2024. godine tadašnji zamjenika direktora SIPA-e pobjegao od hapšenja i ilegalnim putem napustio BiH i prešao u Hrvatsku, Nezavisni odbor ni tada nije pokrenuo postupak utvrđivanja disciplinske odgovornosti.
Nezavisni odbor sastavljen je od pripadnika tri konstitutivna naroda gdje se odluke ne mogu donositi ako sjednici ne prisustvuju članovi sva tri naroda, a zbog političke ovisnosti i nedolaska pojedinih članova propuštena je prilika da se ranije okonča slučaj Galić.
Umjesto toga, Vijeće ministara BiH ga je u oktobru 2024. godine razriješilo na vlastiti zahtjev iako je on formalno-pravno bjegunac od bh. pravosuđa. Tako će ostati zabilježeno da je BiH na poziciji zamjenika direktora SIPA-e skoro četiri mjeseca držala bjegunca, a na poziciji direktora ostavila rušioca ustavnog poretka.
Nezavisni odbor PS BiH propustio je da adekvatno reaguje i u slučaju Darka Ćuluma koji je početkom marta ove godine raspustio uposlenike SIPA-e u Banja Luci nakon što je MUP Rs došao pred zgradu SIPA-e 7. marta. Nezavisni odbor je sasvim suprotno zakonu, čak i opravdao Ćulumovo postupanje te tada nije snosio nikakvu sankciju. Danima su nas ubjeđivali da je Ćulum ispravno postupao i da nije prekršio zakon već je poštovao “8. mart pa ranije raspustio zaposlenike”!
Nekoliko dana kasnije Ćulum i formalno podnosi ostavku i prije zvaničnog razrješenja prelazi u MUP Rs, pojavljuje se na događajima koje organizira MUP Rs, te postupa po neustavnim zakonima koje je donijela Narodna skupština Rs 27. februara.
I nakon skoro četiri mjeseca izbivanja vraća se u sjedište SIPA-e bez ikakve sankcije ili reakcije. Uzima službeni automobil i nastavlja sa dužnostima kao da su protekla četiri mjeseca bila samo ružan san. Jedina sankcija koju je Ćulum imao je obustava plaće jer nije dolazio na posao.
Lični stav koji iznosi predsjednik Nezavisnog odbora Enes Obralija nema nikakav utjecaj na ovaj slučaj. Još uvijek se čeka zakazivanje sjednice Nezavisnog odbora, ali kao po već uhodanom režimu, ne očekuje se donošenje bilo kakve odluke na osnovu koje Vijeće ministara BiH može razriješiti Darka Ćuluma.
Nezavisni odbor bi jednostavnom kontrolom radnog staža Darka Ćuluma mogla utvrditi prestanak njegovog mandata zbog penzionisanja, a mandat mu je svakako istekao u julu 2020. godine.
Nezavisni odbor je također bio nemaran i u odnosu na raspisivanje konkusa i za zamjenika direktora SIPA-e, a ta pozicija je još uvijek upražnjena zbog trgovine unutar državne koalicije. Iz stranaka Trojke ni jučer ni danas ne čujemo reakcije na Ćulumov povratak, pa se postavlja pitanje da li je sve unaprijed dogovoreno.
Prilika za Ćulumovo razrješenje propuštena je i 20. marta kada su ministri iz SNSD-a željeli podržati razrješenje na osnovu ostavke. No, tada su HDZ i Trojka odbili razrješenje pod izgovorom da ne ostane obezglavljena SIPA.
Povratak Ćuluma u SIPA-u šamar je cijelom Vijeću ministara BiH, pravosuđu, ali i svim zakonima na koje se Vijeće ministara BiH poziva.
Samo zamislite bilo koju drugu poziciju da se neko ne pojavljuje na radnom mjestu, radi na drugom mjestu i to ne krije, a onda se na mig politike vrati kao da ništa nije bilo.
I upravo ovaj primjer je najbolji pokazatelj u kakvoj političkoj i pravosudnoj dubiozi je Bosna i Hercegovina.
NAP