Sudije podijeljene, nema odluke: O Schmidtovim amandmanima na Ustav FBiH i Izborni zakon Ustavni sud BiH će odlučivati u martu

ustavni-sud-

Ustavni sud BiH ponovo nije donio odluku zahtjevima Željka Komšića i Šefika Džaferovića kojima je tražena ocjena ustavnosti odredaba Ustava FBiH i Izbornog zakona BiH koje je nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt, saznaje Istraga.

“S obzirom na to da nije bilo potrebne većine za donošenje bilo kakve odluke, sve je prolongirano za plenarnu sjednicu u martu”, kazao je sagovornik Istrage iz Ustavnog suda BiH.

Evo o čemu se radi. Da bi Ustavni sud BiH odlučio u nekom predmetu, za ili protiv odluke mora glasati najmanje petero sudija, što je prosta većina od ukupnog broja sudija. Naime, Ustavni sud BiH čini devet sudija, od čega je njih šestero domaćih (četvero iz Federacije i dvoje iz RS) i troje međunarodnih. Međutim, od jeseni prošle godine, Ustavnom sudu BiH nedostaje dvoje sudija, jer su penzionisani Mato Tadić i Miodrag Simović. Federalni Predstavnički dom do danas nije imenovao Tadićevog nasljednika, niti je Narodna skupština RS imenovala nedostajućeg sudiju iz tog entiteta koji bi naslijedio Miodraga Simovića. Tako sada u Ustavnom sudu BiH sjedi sedmoro sudija, četvero domaćih i troje stranaca. Ukoliko su njihovi glasovi podijeljeni, recimo u omjeru 4-3 ili 3:4, Ustavni sud BiH ne može donijeti odluku, jer je prema Pravilima Ustavnog suda za donošenje odluke potrebno pet glasova.

Upravo je takva situacija bila na ovosedmičnoj plenarnoj sjednici, kada se ustavne sudije podijelile. Njih četvero je, naime, bilo saglasno da Ustavni sud BiH prihvati nacrt odluke, te tako odbaci Komšićev i Džaferovićev zahtjev kojim je zatražena ocjena ustavnosti Schmidtovih odluka. Kako nije bilo pet potrebnih glasova, odluka nije mogla biti donesena. Stoga je ovaj predmet prebačen za narednu plenarnu sjednicu Ustavnog suda BiH, kada će biti pripremljeni i nacrt odluke da se usvajaju zahtjevi Željka Komšića ili Šefika Džaferovića. Ukoliko i taj nacrt ne dobije podršku petero sudija, formalno-pravno eće biti odluke i predmet će biti prebačen na neku od narednih plenarnih sjednica, kada Ustavni sud BiH bude u punom sazivu.

Podsjetimo, izvjestiteljica u ovom slučaju je švicarska sutkinja Helen Keller. Ona je sa stručnim službama i savjetnicima u Ustavnom sudu BiH bila pripremila prijedlog odluke kojim se odbijaju zahtjevi Željka Komšića i Šefika Džaferovića. Keller je ovaj prijedlog sačinila nakon pritisaka iz OHR-a. Nju je, kako saznajemo, podržala i  Valerija Galić koja je za sutkinju Ustavnog suda BiH imenovana na prijedlog HDZ-a BiH. Preostala dva imena nismo uspjeli saznati. Kako prijedlog sutkinje Keller nije dobio potrebnu većinu, odluka nije donesena i predmet će opet biti razmatran u martu.

Sada, međutim, postoji druga opasnost. Ukoliko Predstavnički dom FBiH do marta imenuje ustavnog sudiju bliskog HDZ-u BiH, postoji mogućnost da bude dovoljno ruku za odbacivanje zahtjeva Željka Komšića i Šefika Džaferovića. Za sudiju Ustavnog suda BiH iz Federacije prijavilo se 14 kandidata. To su Boris Barun, Danica Šain, Sanela Butigan-Gorušanović, Ivo Rozić, Zvonko Mijan, Ivan Miličević, Marin Vukoja, Monika Mijić, Zdravko Lučić, Bariša Čolak, Mario Širić, Željka Marković Sekulić, Mirko Miličević i Mile Lasić. Svi osim Sanele Butigan-Gorušanović su kadrovi bliski HDZ-u BiH. Ukoliko bilo ko od HDZ-u bliskih kadrova bude imenovan za sudiju Ustavnog suda BiH, to bi značilo da u Ustavnom sudu BiH postoji dovoljan broj sudija za odbijanje zahtjeva za ocjenu ustavnosti Schmidtovih amandmana. Stranke sa sjedištem u Sarajevu imaju dovoljno ruku u Predstavničkom domu FBiH da imenuju kandidatkinju koja nije bliska HDZ-u BiH. No, da li će to i učiniti?

Sve ovo se, naravno, moglo prevazići da je Mirsad Zaimović, predsjedavajući Predstavničkog doma FBiH u prošlom sazivu zakazao sjednicu na kojoj bi bio izabran nedostajući ustavni sudija iz Federacije. No, Zaimović je odlučio da u svom mandatu ne završi ovu proceduru, računajući prije svega na “zadržavanje dobrih odnosa sa HDZ-om BiH!”. Jedan od razloga je i to da je u utrci za Ustavni sud Federacije BiH HDZ-ova podrška bila potrebna Ajši Softić . Ajša Softić je, inače, supruga potpredsjednika SDA Safeta Softića koji je u bliskim prijateljskim vezama sa Mirsadom Zaimovićem. Tako je, u jeku najvećeg sukoba na relaciji SDA-HDZ, Marinko Čavara predložio Ajšu Softić za sutkinju Ustavnog suda FBiH. Istovremeno, Mirsad Zaimović nije dopustio održavanje sjednice Predstavničkog doma FBiH na kojoj bi, preglasavanjem HDZ-a BiH, Sanela Gorušanović-Butigan bila imenovana za sutkinju Ustavnog suda BiH.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

schmidt

Schmidt za Jerusalem Post: Ja sam pozvao rabine u Sarajevo

Schmidt

Krik iz strazburškog groba: Slaven Kovačević protiv Hrvatske, Srbije, Trojke, Christiana Schmidta i islamofobije!

Gronich

Generalni sekretar Evropske rabinske konferencije za Istragu sedmice: Ministar Delić treba odstupiti. U BiH nas je pozvao Christian Schmidt. Nemamo veze s politikom. Spremni smo doći ako nas ponovo pozovu. U Sarajevu do sada nisam osjetio antisemitizam

rabin

Otkrivamo sve detalje o otkazanoj konferenciji: Christian Schmidt ubijedio rabine da dođu u BiH. Konferencija nije ni trebala biti održana u Sarajevu! HDZ-ov novinar Zoran Krešić ubjeđivao novinare u Sarajevu da dolaze "cionisti"

PIC

Koji nam to 'prijatelj' ne dozvoljava da budemo normalni? Bosna i Hercegovina između lažnih saveznika i domaćih poltrona!

schmidt

Schmidt: RS sistematski ruši ustavni poredak BiH – put ka secesiji pripreman godinama

OHR

Analiza Harisa Imamovića: Bez OHR-a i Ustavnog suda sporovi u BiH bi se razrješavali nasiljem

Trojkasi-10

Tako im Schmidt pomogao: Bagerom na Ustav BiH!

Neške - Luka

Objavljujemo fotografije koje dokazuju veze sa zemunskim klanom: Dok je bio ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić se družio sa Ljubanom Ećimom i Lukom Bojovićem!

dudo-i-aljosa-1

Tužilaštvo BiH i formalno otvorilo finansijsku istragu protiv Dubravka Čampare: Aljoša registrirao firmu u Istočnom Sarajevu, Mirsad Crnovršanin u Nevesinju, Maida Čampara na Palama!

mirsad-crnovrsanin-1

Pozadina napada na Mirsada Crnovršanina: Kako su tužioci Pašić i Čampara isporučili svog omiljenog advokata Škaljarskom klanu

bh-telecom-1

Novac iz Sarajeva ide za Banju Luku: BH Telecom najveći dio oglasnog budžeta dao marketinškim agencijama iz RS!

2023-02-26

Francuska kompanija ponudila Aerodromu Sarajevo preuzimanje bescarinske trgovine: Uposlenici Odjela trgovine protiv privatizacije

Irfan Čengić

Odluka objavljena u Službenom glasniku RS: Poništena fakultetska diploma načelnika Starog Grada Irfana Čengića!

Obren Bužanin

Pravosuđe RS okrenulo leđa Miloradu Dodiku: Vrhovni sud RS imenovao Obrena Bužanina za člana VSTV-a BiH. Popunjeno mjesto koje je ostalo upražnjeno nakon ostavke sutkinje Ljiljane Bošnjak-Glizijan!

rok-snezic-123

Međunarodna akcija "MAT": SIPA pretresa objekte Dijane Đuđić i drugih saradnica slovenačkog "biznismena" Roka Snežiča!

Možda vas zanima

IMG_0804

Licemjerni čuvari lažnog morala: Dok se u Sarajevu osuđuje infarkt, entitet slobodnih ubica završava etničko čišćenje!

tuzilastvo-bih-

Tužilaštvo BiH donijelo odluku: Podignuta optužnica protiv Debeveca i Osmice

schmidt

Schmidt za Jerusalem Post: Ja sam pozvao rabine u Sarajevo

bh-telecom-4

Vlada protiv vlastite uprave: Srušen trogodišnji plan BH Telecoma, upitna kupovina Telemacha