Vođa terorističke grupe sa sjevera Kosova Milan Radoičić u posljednja dva mjeseca boravio u Bosni i Hercegovini. Radoičić je, kako saznaje Istraga, ove godine u Bosnu i Hercegovinu ušao samo jednom, kada je u junu iz Beograda avionom doputovao u Banju Luku. I to je jedina ovogodišnja direktna veza Milana Radoičića sa BiH.
Srbijansko pravosuđe je u utorak popodne objavilo da je Milan Radoičić rekao da je oružje za napad na Kosovu kupio u blizini Tuzle.
Prema informacijama Istrage, nijedna policijska ni sigurnosna agencija nema informaciju da je Milan Radoičić ili bilo ko iz njegove grupe nabavljao oružje u Bosni i Hercegovini koje je, potom korišteno u terorističkom napadu na kosovsku policiju.
Podsjećamo, kosovska policija je, nakon obračuna sa Radoičićevom grupom zaplijenila veće količine oružja u blizini manastira Banjska na sjeveru Kosova.
Kosovski premijer Albin Kurti je odmah nakon napada kazao da je oružje koje je koristila Radoičićeva grupa proizvedeno u Srbiji.
Skoro identičnu tvrdnju je iznio i sam predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. No, i za to je pronašao opravdanje ustvrdivši da je srpsko oružje koristila i kosovska policija.
“Pripadnici kosovske policije tokom sukoba u Banjskoj koristili su srpske puške Zastava M70, proizvedene u Kragujevcu. M70, to su sve naše puške, proizvedene su u Kragujevcu. Jesmo li mi njima to službeno prodali? Ne, nismo, ali nitko ne pita odakle njima 20 puta više pušaka nego što su tamo pronašli, puške proizvedene u Srbiji”, rekao je Vučić u intervjuu za Happy TV.
Dakle, srbijanski predsjednik je priznao da je oružje koje je koristila Radoičićeva grupa proizvedeno u Srbiji.
Podsjetimo, nakon terorističkog napada u Banjskoj kada su pripadnici Radoičićeve grupe ubili jednog kosovskog policajca, kosovski premijer Kurti je saopćio koje je oružje zaplijenjeno.
M80 zolja – je jednokratni navođeni protutenkovski sistem proizveden u Srbiji. Proizvodi se u državnoj tvornici “Sloboda” u Srbiji. Ovo se oružje koristi protiv oklopnih vozila i utvrđenja. Projektil može probiti čelik do 30 centimetara, a učinkovita udaljenost je do 250 metara.
Mitraljez Zastava M93 BGA 33 mm – automatski je bacač granata kalibra 30 mm, proizveden u Srbiji. Proizvodi se u državnoj fabrici “Zastava Arms” u Kragujevcu. Koristi se protiv lako oklopnih vozila i ima učinkovit domet od 1.700 metara.
Protupješačke mine – koriste se protiv pješaštva i dizajnirane su za ubijanje i ranjavanje osoblja dok se kreću po određenom terenu.
Granate minobacača, minobacača 82 milimetra i 62 milimetra – standardne su granate zemalja porijekla bivših socijalističkih zemalja. Ne koriste ih NATO zemlje. Minobacač kao oružje smatra se artiljerijskim oružjem i koristi se za gađanje na velikim udaljenostima od 5-8 km.
Plastični eksploziv i dinamit – koriste se za rušenje mostova i infrastrukture, također se koriste za izradu raznih eksplozivnih naprava za uništavanje ljudstva i oklopnih vozila.
Zastava M70 – srbijanska varijanta AK-47, automatsko oružje koje se proizvodi u Srbiji. Proizvodi se u državnoj fabrici “Zastava oružje” u Kragujevcu, služi za neutralisanje ljudstva i ima efektivnu daljinu gađanja do 410 metara.
Snajper Zastava M76 – je poluautomatsko oružje za gađanje na velikim daljinama. Proizvodnja Srbija, iz državne fabrike “Zastava” u Kragujevcu. Ima domet pucanja na udaljenosti od 800 metara.
M75 ručne bombe – oružje koje se koristi protiv ljudstva izvan i unutar zatvorenih prostora.
Nakon napada na kosovsku policiju Radoičić je pobjegao u Srbiju. Prema informacijama Istrage on je ranjen. Do sada se nije pojavljivao u javnosti. Vlasti Srbije su saopćile da su ga u utorak uhapsile i da je naređeno dvodnevno zadržavanje. Nakon hapšenja, Radoičić je “priznao” da je oružje proizvedeno u Srbiji kupio u Tuzli.