Pukovnik il’ pokojnik: Trojka u misiji političkog preživljavanja, a ne obračuna sa srpskim secesionizmom

Trojkasi

Predstavnici stranka Trojke ove sedmice su naprasno, a nakon što su dvije godine otvoreno tvrdili da za političku krizu u Bosni i Hercegovini do 2022. godine odgovornost snosi jedino Sarajevo te da su HDZ i SNSD zapravo bili isprovocirani politikom SDA i DF, odlučili krenuti u proces izbacivanja SNSD-a iz državne vlasti.

Osnovni razlog njihovog posljednjeg poteza je totalni krah narativa koji su gradili uz pomoć međunarodne zajednice, da je moguće postići dugoročni dogovor sa HDZ-om i SNSD-om, ili makar razbiti strateški savez Dragana Čovića i Milorada Dodika.

Pošto se prethodni narativ urušio potrebno je izgraditi novi do izbora 2026. godine, da su se stranke Trojke obračunale sa secesionističkom politikom Milorada Dodika ili makar da su pokrenule proces koji će dovesti do toga.

Na bazi toga bi jačali svoju trenutno nezavidnu poziciju, a takav potez će javnosti prodavati kao revolucionaran, iako ako se vratimo na mandat 2014.-2018. vidjećemo da je SNSD bio izbačen sa državnog nivoa. To nije ugasilo srpsku secesionističku politiku, jer SNSD svoju snagu temelji prvenstveno na apsolutnoj kontroli moći u Republici Srpskoj.

Stranke Trojke su u mjesecu januaru prvo po pitanju Južne interkonekcije, uz pritisak Amerikanaca, preglasali HDZ u oba doma Parlamenta FBiH, da bi zatim u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH smijenili člana Kolegija ovog doma Nebojšu Radmanovića iz SNSD-a.

Sve ono što su njihovi predstavnici od formiranja vlasti predstavljali kao političku herezu uradili su u manje od dvije sedmice, prvo preglasavši najjaču hrvatsku stranku, a zatim srpsku.

Na tome im treba čestitati, ali ne i ostati nijem na količinu licemjerja koju pokazuju u svakom javnom nastupu. Ovih dana nije bilo lidera Naše stranke Edina Forte da kao prilikom izbora HDZ-ovog kandidata u Ustavni sud BiH opravda takvu politiku principima ZAVNOBiH-a, uzgred pogrešno ih tumačeći.

Već prilikom smjene Radmanovića predstavnici Trojke dobili su pljusku od HDZ koji nije podržao njihovu inicijativu, pa su podršku dobili od zastupnika SDA i DF-a, koje su isti dan optužili da štite SNSD.

Smjena Radmanovića je maksimalan domet onoga što svojim političkim kapacitetom u oba doma Parlamenta BiH mogu postići jer kao što je više puta ponovljeno smjeniti SNSD-ove ministre nije moguće uz postojeći Ustav BiH koji određuje da za kvorum u Domu naroda BiH moraju biti prisutna tri delegata iz srpskog naroda.

To nas dovodi do pitanja na čemu zasnivaju trenutni optimizam predstavnici Trojke?

Praktično na nekoj novoj odluci visokog predstavnika Christiana Schmidta koji bi možda smijenio ministre iz SNSD-a, ili možda pomogao da ukoliko privole HDZ i imenuju novog ministra umjesto Nenada Nešića onemogući nekom novom izmjenom Poslovnika Vijeća ministara da zamjenik predsjedavajuće iz SNSD-a Srđan Amidžić može blokirati rad ovog tijela. Time bi HDZ i Trojka mogli preglasavati ministre iz SNSD-a.

S druge strane visoki predstavnik ne može donositi odluke kojima bi utjecao na način odlučivanja u Domu naroda, jer je kvorum ustavna kategorija, a Schmidt nema pravo mijenjati Ustav BiH. Visoki predstavnik može donositi izmjene poslovnika, donositi zakone na državnom niovu, nametati izmjene entitetskih ustava, ali mijenjati Ustav BiH ne može.

Praktično planovi stranka Trojke zasnivaju se na snazi drugih političkih faktora, a ne vlastitoj. Na prvom mjestu visokog predstavnika, a zatim HDZ-a.

Odvojiti HDZ od SNSD nije moguće, osim ako HDZ-u ponude ispunjavanje makar jednog strateškog cilja najjače hrvatske stranke. Na prvom mjestu izmjenu načina izbora članova Predsjedništva BiH. Razbiti savez srpsko-hrvatskog bloka nije moguće bez toga.

Istovremeno narativ koji grade zasnivaju na slijepoj podršci pojedinih medija i analitičara koji misle da predstavnici Trojke zaista znaju šta rade i da su pet korak ispred drugih.

Kao što nisu znali 2022. ne znaju ni 2025.

Evropski put u koji su se predstavnici Trojke zaklinjali govoreći da bez njega BiH nema šanse je u totalnom zastoju.

Dragan Čović bi farbao plinske cijevi u nacionalne boje, a ne gradio dobre odnose sa Bošnjacima uprkos tome što ga je međunarodna zajednica nagradila izmjenama Ustava FBiH i Izbornog zakona BiH koji se odnosi na Dom naroda FBiH i time osigurala neupitnu poziciju njegove stranke u Vladi FBiH. Nije bilo dovoljno, traži još.

Milorad Dodik milimetar nije odstupio od miniranja institucija države u svakoj prilici koja mu se otvori.

Dodatno, došlo je do promjene američke administracije, što stranke Trojke, koje su imale neupitnu podršku Michaela Murphy, stavlja u nezavidnu poziciju i potpunu neizvjesnost.

Sve što je ostalo strankama Trojke jeste voditi se logikom “pukovnik il pokojnik” jer druge opcije su iscrpljene.

 

 

 

 

 

 

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Trojkasi-11

Verbalni sukobi i stvarni dogovor: Šta se zaista krije iza političkog teatra Dodika i Trojke

krištokrišto

Konaković opet traži izlaz kod Schmidta: Koliko je realno da se Borjana Krišto zaobiđe prilikom imenovanja ministra sigurnosti?

10_sjednica_web1

Hoće li HDZ-ov Zoran Krešić biti izabran u Upravni odbor FTV-a? Odluka je na delegatima NES-a u Klubu Bošnjaka

Vijece-ministara-15

Vijeće ministara BiH zaključilo: Iz dobiti Centralne banke platiti dugovanja RS prema slovenačkom Viaduktu

Parlament-14

NES-ov glas presudio: Predstavnički dom FBiH imenovao Zorana Krešića u UO Federalne televizije

Trojkasi-13

Između kritika i kompromisa: Kako je Trojka ostala u sjeni Dodikove moći

TrHDZ

HDZ i Čović neće slijepo slijediti Dodika: Šta su za novu koaliciju na državnom nivou obećali Nikšić, Konaković i Forto

Darko Ćulum

Ćulumova ostavka nije razmatrana, MUP RS mu poželio dobrodošlicu. Ministri tvrde da je Ćulum još direktor SIPA-e. Ko, uopće, upravlja Agencijom?

26022025 EUFOR 4

Zukan Helez: Komandant EUFOR-a mi je kazao da je dobio naredbu da se ne smije miješati u hapšenje Dodika

Šmrk

Narko diler nastavlja s terorom: Šmrk godinama nekažnjeno zlostavlja Sarajlije i snima svoje brutalne akcije!

Darko Ćulum

Obrat u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu: Darko Ćulum se želi vratiti na čelo SIPA-e!

covic niksic

Unatoč činjenici da se gradi ilegalno: Vlada Nermina Nikšića odobrila 1,2 miliona maraka za završetak zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru

dino specijalci

Prepiske iz oduzetog telefona Vahidina Munjića otkrivaju ko je štitio saradnike narko kartela: "Pita Konaković kad ćemo saopćenje. Ovo je Dini vrlo bitno"

mile_i_igor

Boravili u Banjoj Luci krajem aprila: Dodik preko švicarskih i njemačkih lobista pokušava svoj novac prebaciti u kriptovalute

Puk Savčić

Dobrovoljačka ulica, 33. godine kasnije: Veterani 65. zaštitnog puka Vojske RS, jedinice koja je učestvovala u genocidu u Srebrenici, u centru Sarajeva. Njihov komandant Milomir Savčić je u bjekstvu!

SIPA-6

Ko vodi Državnu agenciju za istrage i zaštitu: Zašto se načelnik KIO-a SIPA-e Suad Hasanović viđa sa Ćulumom izvan zgrade Agencije?

Možda vas zanima

Šmrk

Narko diler nastavlja s terorom: Šmrk godinama nekažnjeno zlostavlja Sarajlije i snima svoje brutalne akcije!

dino-muzaferovic-cezar

U Sloveniji podignuta optužnica protiv Dine Muzaferovića - Cezara: Tereti se da je isplanirao ubistvo Satka Kekića, saradnicima ponudio 300.000 KM

mile_i_igor

Boravili u Banjoj Luci krajem aprila: Dodik preko švicarskih i njemačkih lobista pokušava svoj novac prebaciti u kriptovalute

Badzak

Konjički biznizmen kao "dvorski graditelj": Zagrljaj sa Čovićem i Nikšićem, nagrada "Večernjakov pečat", pa novi tender