Objavljujemo prijedlog ugovora između BiH i Islamske zajednice: Da li je sporna (samo) džuma?

islamska-zajednica

“Velika je šteta”, reći će član Predsjedništva BiH Milorad Dodik,”što muslimanski vjernici mogu da napuste svoje radno mjesto petkom u 12 i odu na džumu i da im je poslodavac dužan da to računa u radno vrijeme, odnosno, da reguliše da te izgubljene sate nadoknadi u nekom drugom vremenu. To je nemoguće, imajući u vidu da značajne industrijske proizvodnje imaju liniju ili lanac proizvodnje koji je povezan i odlazak ljudi s tih linija značilo bi prekid proizvodnje”.

Upravo je “vrijeme za džumu” bilo kamen spoticanja na posljednjoj sjednici Predsjedništva BiH na kojoj se trebao razmatrati i usvojiti Ugovor između Bosne i Hercegovine i Islamske zajednice u BiH, jedine vjerske zajednice s kojim država nema potpisan osnovni ugovor.

“Islamska zajednica to traži, nismo mi ti koji bi to onemogućavali. To je mišljenje i u ime vjerskih sloboda da prihvatimo da je to neotuđivo pravo i vjernika. Nažalost, nismo postigli dogovor, a to nam je cilj – da ne pravimo još veću gužvu, tako da smo razgovor ostavili za narednu sjednicu. U međuvremeni ćemo razgovarati i sa IZ”, rekao je Komšić.

Istraga.ba došla je u posjed ovog dokumenta i klikom ovdje možete pročitati šta je sve predviđeno ugovorom koji bi trebao biti razmatran na narednoj sjednici Predsjedništva BiH. Kako je je na posljednjoj sjednici najviše rasprave bilo u vezi sa “vremenom za džumu”, u nastavku ćemo se pozabaviti konkretnim odredbama ugovora.

“Bosna i Hercegovina poštovat će pravo muslimana na obavljanje džume-namaza, kao i pravo na obavljanje iftara i sehura tokom mjeseca ramazana u skladu sa Zakonom o slobodi vjere i pravnom položaju crkava i vjerskih zajednica”, navedeno je u stavu (1) člana 11. predloženog Ugovora.

U stavu četiri istog člana ugovora piše da “prava mogu podlijegati samo onim ograničenjima predviđenim zakonom, a koja su neophodna u demokratskom društvu u interesu javne sigurnosti, zaštite javnog poretka, zdravlja ili morala, ili zaštite prava i slobode drugih”.

 width=

Kada je u pitanju ugovor IZ-a i Bosne i Hercegovine, posebno su interesantni članovi 8. i 9.

“Nadležna tijela BiH ne mogu poduzeti sigurnosne mjere u tim mjestima (džamije, mesdžidi, mektebi ,tekije, musalle, haremi, mezarja i propratni prostori) bez prethodnog pismenog odobrenja nadležnog organa Islamske zajednice, osim ako je to hitno zbog zaštite života i zdravlja ili zbog spašavanja dobara posebne historijske i umjetničke vrijednosti”, navedeno je u stavu (5) člana 8. ovog ugovora.

U članu 9., pak, piše da u slučaju “pokretanja istrage protiv službenika IZzbog eventualnih krivičnih djela propisanih krivičnim zakonom, sudske će vlasti o tome prethodno obavijestiti nadležne organe Islamske zajednice”.

 

 

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

14

Poslanici NSRS potvrdili veto Željke Cvijanović na Zaključak Predsjedništva BiH: Zahtjev EUFOR-u da pomogne u hapšenju Dodika nije stupio na snagu

PRedsjednistvo-BiH-12

Predsjedništvo BiH vratilo Budžet na doradu: Nije prihvaćeno da se iz sredstava Centralne banke BiH vraća dug Viaducta

Predsjedništbo BiH

Glasovima Komšića i Bećirovića: Predsjedništvo BiH zvanično pozvalo EUFOR da asistira SIPA-i prilikom hapšenja Milorada Dodika!

zeljka-cvijanovic-7

Cvijanović otkazala sjednicu Predsjedništva BiH: Nema Budžeta, ministar Amidžić nije platio Viaductu više od 110 miliona KM

Pedja Kojović

Kojović: Naša stranka bi prihvatila da se samo članovi Predsjedništva BiH iz Federacije biraju u Parlamentu BiH

Komsic-UN

Željko Komšić pisao Evropskom vijeću: "Isključite Mađare iz EUFOR-a jer podržavaju Dodika. Hrvatska ne može popuniti njihovo mjesto"

Zgrada-Predsjednistva-BiH

Halilović: Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine ni Predsjedništvo BiH nemaju izborni legitimitet svih građana ni cijele teritorije države BiH

14032024-3-scaled

Cvijanović traži od svih ambasada u BiH da i njenom Kabinetu šalju korespondenciju, a ne samo Ministarstvu vanjskih poslova

Neške - Luka

Objavljujemo fotografije koje dokazuju veze sa zemunskim klanom: Dok je bio ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić se družio sa Ljubanom Ećimom i Lukom Bojovićem!

dudo-i-aljosa-1

Tužilaštvo BiH i formalno otvorilo finansijsku istragu protiv Dubravka Čampare: Aljoša registrirao firmu u Istočnom Sarajevu, Mirsad Crnovršanin u Nevesinju, Maida Čampara na Palama!

mirsad-crnovrsanin-1

Pozadina napada na Mirsada Crnovršanina: Kako su tužioci Pašić i Čampara isporučili svog omiljenog advokata Škaljarskom klanu

bh-telecom-1

Novac iz Sarajeva ide za Banju Luku: BH Telecom najveći dio oglasnog budžeta dao marketinškim agencijama iz RS!

2023-02-26

Francuska kompanija ponudila Aerodromu Sarajevo preuzimanje bescarinske trgovine: Uposlenici Odjela trgovine protiv privatizacije

Irfan Čengić

Odluka objavljena u Službenom glasniku RS: Poništena fakultetska diploma načelnika Starog Grada Irfana Čengića!

Obren Bužanin

Pravosuđe RS okrenulo leđa Miloradu Dodiku: Vrhovni sud RS imenovao Obrena Bužanina za člana VSTV-a BiH. Popunjeno mjesto koje je ostalo upražnjeno nakon ostavke sutkinje Ljiljane Bošnjak-Glizijan!

rok-snezic-123

Međunarodna akcija "MAT": SIPA pretresa objekte Dijane Đuđić i drugih saradnica slovenačkog "biznismena" Roka Snežiča!

Možda vas zanima

Dodik-spavanje-1

Tajni pregovori s pravosuđem: Dodik dogovara fiktivnu predaju da bi mu bio ukinut pritvor. Njegov advokat ga izvijestio da je "jedna sutkinja iz Apelacije završena"!

dzermin-pasisv-4

Evakuiran dio zgrade Tužilaštva BiH: Ispod automobila tužioca Džermina Pašića pronađen uređaj za praćenje. U toku je i KDZ pregled zgrade!

vlada ks

Zbog budžetskog deficita: Kanton Sarajevo se zadužuje za 90 miliona maraka

kajganic-i-dodik-2

Predmet "državni udar": Kajganić raspustio tužilački tim koji vodi istragu protiv Dodika, Stevandića i Viškovića. Istraga prepuštena samo tužiteljici Vedrani Mijović, kćerki bivšeg kadra SNSD-a