Obilježavanje neustavnog Dana RS-a: Premijer Srbije najavio dolazak u BiH 8. januara, prisustvovat će svečanoj akademiji u Banjoj Luci

Macut-rhbnh4ex0wemrll7a0skxe7i8vxwtiebrbaajb92dc

Premijer Republike Srbije Đuro Macut najavio je dolazak u Bosnu i Hercegovinu 8. januara gdje će, istog dana, prisustvovati svečanoj akademiji u Banjoj Luci povodom obilježavanju neustavnog Dana Republike Srpske – 9. januara.

Ambasada Srbije obavijestila je Ministarstvo vanjskih poslova BiH o dolasku srbijanskog premijera. Macut će letom Vlade Srbije sletjeti na Međunarodni aerodrom u Banjoj Luci. Nije poznato da li će Macut sudjelovati svečanom defileu 9. januara u organizaciji Ministarstva unutrašnjih poslova RS-a.

Time je nastavljena praksa predstavnika vlasti u Srbiji da svojim prisustvom obilježe 9. januar i time ponize institucije Bosne i Hercegovine.

Prošle godine su svečanoj akademiji prisustvovali predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić i bivši premijer Srbije Miloš Vučević.

Ustavni sud BiH je u dva navrata proglasio 9. januar kao Dan RS-a neustavnim, 2015. i 2019., ali to nije zaustavilo praksu njegovog obilježavanja.

Uprkos obilježavanju, činjenica je da entitet Republika Srpska, po Ustavu BiH, državnim zakonima i odlukama Ustavnog suda BiH nema kontinuitet sa paradržavom RS formirano 1992. i ugašenom potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, a koji vlasti u RS-u i Srbiji pokušavaju vještački nametnuti.

Aktuelna članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ranije je jasno pokazala šta je stajalo iza odluke da se zakonski reguliše 9. januar kao Dan RS-a.

“Ovdje je cilj jasan, oni žele da pokažu da Republika Srpska nije postojala prije Dejtona. Historijska činjenica je da je Republika Srpska nastala prije rata i prije Dejtona. Srpska je u Dejtonu verifikovana važnim međunarodnim ugovorom koji nas u krajnjem slučaju drži zajedno na okupu u BiH”, rekla je tada Cvijanović.

Obilježavanje 9. januara bez postojanja zakonske osnove ostaje samo izraz političkog folklora, bez ispunjenja primarnog cilja, predstavljanja entiteta starijim od države BiH.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

9338ed3c68a9bb81f33d4bc864ffa152

Kako smo kao društvo završili od Alije do Rame

image-2025-09-27t171903794

NIS-ove pumpe u BiH deset mjeseci pod sankcijama: Plaćanje u kešu, promet manji za 30 posto, a budućnost 500 radnika neizvjesna

ministar-radman-1

"Nećemo se umoriti": Radman poručuje da je spreman ugroziti mir u Bosni i Hercegovini

trojka i covic

Zakašnjelo buđenje: Šta je ostalo od 'politike kompromisa' s HDZ-om i SNSD-om?

migranti-bih-6

Sigurnosne agencije dobile informacije: Hrvatska na Željavi pravi imigracioni centar kako bi u BiH mogla ilegalno prebacivati migrante

Nermin Niksic

Ustavni sud BiH utvrdio da Vlada FBiH i premijer Nikšić nisu proveli niz njegovih odluka: Sud obavijestio državno Tužilaštvo

vucic_cipuljic_info_bugojno

Dvjesto godina srpskog pitanja: Dobri komšija Aleksandar Vučić

trojka

Trojka - orkestar koji svira himnu rušenja države!

Možda vas zanima

ranko-debevec

Neposredno prije uručenja odluke o razrješenju: Ranko Debevec podnio ostavku na sve funkcije u pravosuđu; upražnjeno mjesto predsjednika Suda BiH

Granica11

Zabava samo za Srbe: Granični policajci u Zvorniku veličali četničkog vojvodu Momčila Đujića. Nakon toga pijani graničar pretukao kolegicu

9338ed3c68a9bb81f33d4bc864ffa152

Kako smo kao društvo završili od Alije do Rame

1787225098270-f4fc99b5c97c415b

Tegeltiju zvali iz centrale SNSD-a, on otišao na godišnji odmor, a odluku o GP Gradiška potpisao pomoćnik Boris Spasojević