Kosmopolitski duh u migrantskoj krizi: Orbanizacija Sarajeva

migranti-sasa-magazinovi

“Treba se organizovati ova gradska raja što se znamo međusobno u tri četiri auta od Čaršije do Ilidže, sve skloniti sa semafora iz grada. Bez sile, samo ih snimati i reći da se sklanjaju. I neka vide majmuni da ima spremnih momaka u gradu. Ima grupa momaka, večeras kreću”.

Ovu sam poruku dobio u četvrtak popodne, par sati nakon što je policija na Stupu uhapsila Marokanca osumnjičenog za ubistvo u sarajevskom naselju Otes. Uznemireni zbog ubistva, građani Ilidže i Hadžića su izašli na masovne proteste. Pridružili su im se političari, ministri, policajci i mediji koji su cjelodnevno prenosili “zabrinutost zbog migrantske krize”. Nekad popodne istoga dana MMA borac Denis Stojnić i još uvijek aktualni gradski vijećnik iz Sarajeva preko medija poziva na progon migranata.

“Ovo zlo što nam je zaposjelo državu, istjerati obavezno”, kazao je Stojnić, a prenijeli ozbiljni mediji sa sjedištem u Sarajevu.

Ali  nije problem u Denisu Stojniću kojeg su čak i njegovi birači shvatili neozbiljno. Problem su ovi “ozbiljni” zvaničnici koji su se pridružili svom narodu žednom osvete nad migrantima koji su u Otesu ubili bh. državljanina.

Kantonalni skupštinski zastupnik SBB-a, bokser Dževad Poturak, koordinirao je “spontane” proteste građana Ilidže. Pridružio se, potom, kamera i pažnje uvijek (po)željan državni zastupnik Saša Magazinović koji je poslao poruke nenadležnim institucijama da osiguraju građane. Onda se javnosti obratio kantonalni ministar policije Ismir Jusko, a potom i njegov federalni kolega Aljoša Čampara.

“Radončić je u pravu, migranti nisu nikakvi turisti”, kazao je ministar policije, a potom “zagrmio” da je “revolt građana opravdan i da migranti čine krivična djela”.

“Mašala klanja”, pisalo je na fotografiji migranta uslikanog netom nakon hapšenja u kombiju MUP-a Kantona Sarajevo.

Stotine takvih i sličnih poruka ispisano je bilo danas na društvenim mrežama i forumima medija čije je sjedište u kosmopolitskom Sarajevu. Građani ohrabreni stavovima ministara policije počinju da pozivaju na linč migranata.

“Samo Orbanov recept i zaobilazit će nas u širokom luku”, glasio je komentar na tekst o tome kako hrvatski policajci bičuju migrante.

 width=

Taj je komentar objavljen na načitanijem portalu u Srajevu, portalu Klix, “lajkalo” preko 400 ljudi. Ili u prevodu – četiri stotine građana koji su, reći će federalni ministar policije Aljoša Čampara, u pravu.

Antimigrantska histerija zahvatila je Sarajevo, taj kosmopolitski centar posljednjih dana cijenjen u svijetu u regiji. Ne potoji nijedan objavljen tekst o migrantima ispod kojeg nije bio poziv na njihovo ubistvo. Državni zastupnik lijeve orjentacije upozorava da će Sarajevo zahvatiti “krajiški scenariji”. Štaviše, Saša Magazinović ga svojim istupima i priželjkuje, a da se, pritome, kao zastupnik u Parlamentu BiH ne udostoji postaviti ijedno ozbiljno pitanje kada je u pitanju migrantska kriza. Evo, ukratko, suštine problema.

Milorad Dodik ne dozvoljava angažman Oružanih snaga BiH na granici sa Srbijom. Bez njegovog pristanka angažman oružanih snaga nije moguć. Osim toga, Granična policija BiH kojom upravlja HDZ-ov kadar Zoran Galić kao ispomoć na Drini koristi Žandarmeriju MUP-a RS-a koja migrante koji uđu u BiH iz Republike Srpske prebacuje na teritoriju Federacije BiH. Federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara nikad nije poduzeo nijedan konkretan potez kako bi spriječio ubacivanje migranata u kantone sa bošnjačkom većinom. Dalje, Vlada Republike Hrvatske kupuje opremu za pripadnike Granične policije BiH. Ta oprema se isključivo koristi u akcijama na granici sa Hrvatskom, gdje bh. graničari sprječavaju migrante da izađu u Hrvatsku. Istodobno, Hrvati svakodnevno na teritoriju BiH ilegalno ubacuju migrante o čemu pišu i svjetki mediji. Saša Magazinović kao državni zastupnik to skoro i da ne problematizira, dok federalni ministar unutrašnjih poslova uopće ne reagira na prebacivanje migranata iz RS-a u Federaciju. No, zato populističkim metodama podržavaju građane koji pozivaju na klanje migranata. Kao da nijedan od njih dvojice nikad nije bio izbjegllica u Srbiji ili Austriji za vrijema rata u BiH.

 

 

 

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Snajper

Ko koga laže o snajperisanju Sarajeva: Tužilaštvo BiH se medijski 'intenzivira', jer 30 godina ne radi svoj posao!

dudo-i-aljosa-1

Objavljujemo prepiske iz Čamparinog telefona: Federalni policajci skupljali glasove za NiP, a zauzvrat članovi NiP-a lobirali za njihovo unapređenje!

zima-SA-rhbb8xlugztjpmzko8x9qz3fdvkt4bvlkkvcrdxa9s

Sarajevo cijelo, naviklo na bijelo: Lako ćemo mi sa snijegom, ali šta ćemo sa budžetskim minusima i jadnim preduzećima?

milorad-dodik-9

Milorad Dodik razočaran u Srbe Istočnog Sarajeva: Umjesto namijenjene uloge graničara "srpskog sveta" Bošnjacima otvorili kapije grada

Maida

Tužilaštvo BiH intenziviralo istragu protiv braće Čampara, Vahidina Munjića i Mirsada Crnovršanina: Utvrđeno da je Maida Čampara u Turskoj otvorila četiri bankovna računa!

lll12

Sarajevo kao Gotham City bez Batmana: Kada direktor javnog preduzeća umjesto policije mobilizira paravojsku, to mora biti njegov kraj!

aljosa-8

Grantovi iz Kantona i Federacije: Budžetski poticaji za zastupnika Čamparu i njegove partnere veći od 100 hiljada maraka!

vijesti

Podvale iz Budakove ulice

Možda vas zanima

dodik usa

Kad „politički mrtvac“ naglo oživi: Dodikova ofanziva od Jerusalema do Washingtona i saplitanje Trojke u pijesku Dubaija

Denis-Dino

Misionari tuđe ideje: Naručena Trojkina propaganda o Kovačeviću u kampanji HDZ-a i uloga Denisa Bećirovića?

domagoj - glavna

Šta otkriva „analiza“ Domagoja Margetića: AI-stručnjak grafolog, četnici koji ne znaju ćirilicu i novinar kojem svi povjeravaju tajne spise

schmidt-dragan-11

Šta znači presuda Suda iz Strazbura: Ključna Schmidtova odredba Ustava FBiH koja omogućava HDZ-u kontrolu Federacije i izbor Vlade FBiH je pala