Kolumna Vildane Selimbegović: Euroatlantski put Zukana Heleza

48E12104-5B5B-4B47-8EFF-AA018E5648FE

Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine na svojoj narednoj sjednici, u srijedu, imat će – kako se očekuje – izbor novog Vijeća ministara. Već danas se sastaje Komisija za izbor i imenovanje, a s obzirom na to da je više puta potvrđeno da su baš svi kandidati prošli neophodne provjere, ukoliko ne bude nekih uistinu velikih iznenađenja, naša zemlja bi trebala dobiti državnu vladu za manje od četiri mjeseca nakon izbora, što bi bio nesumnjivi rekord.

NAJVEĆI TERET

Na čelu Vijeća ministara, već je potvrđeno, Borjana Krišto je, koja je i u Davos putovala kao mandatarka, uprkos činjenici da je do izbora novog saziva praktično predsjedatelj aktualni Zoran Tegeltija, koji će voljom SNSD-a ostati i do narednih izbora, kao ministar.

Iako je posljednjih dana, upravo povodom Davosa, bilo debate o dupliranju funkcija, valjda niko ozbiljan nema dileme da je Tegeltija (srećom) prošlost: čak i u kakofoniji rasprava oko slaganja nove vlasti rezultati Tegeltijinog Vijeća ministara su nedvojbeno najlošiji dokle god pamćenje seže. Uostalom, dovoljan je podatak da su Tegeltija&comp ispunili manje od 10 posto zadataka iz Ekonomske reformske agende II, dokumenta fokusiranog na najvažnija pitanja razvoja, što automatski za sobom povlači one posljedice koje običan građanin osjeti na džepu, u kupovnoj moći i vidi u autobusima odlazećeg mladog svijeta trbuhom za kruhom. Bez obzira na stalna podsjećanja kako su poluge ekonomske moći u nadležnosti entiteta, ovdje je riječ o neophodnim zajedničkim iskoracima, saradnji sa Evropskom unijom i Evropskom komisijom, MMF-u i Svjetskoj banci. Uporedbe radi, za mandata Vijeća ministara sa dr. Denisom Zvizdićem na čelu​, Ekonomska reformska agenda I realizirana je na državnom nivou u poštovanja vrijednih 85 procenata, a zajedno sa entitetima na razini iznad 65 posto.

Što će reći da smo Tegeltijin mandat prespavali, da ne kažem proveli u jalovim svađama, koje se i oko novog Vijeća ministara nastavljaju mnogo više zbog imena, nego očekivanja od ekipe čiji je način funkcioniranja krajnje precizan i baš zato umnogome i zavisi od čelnog čovjeka. Borjani Krišto se spočitava partijsko članstvo kome je beskrajno odana, nekim bošnjačkim kadrovima, poput lidera Naroda i pravde Elmedina Konakovića spočitava se što je napustio SDA. U domaćoj javnosti zapravo najviše se debate vodi upravo oko bošnjačke kvote u kojoj su osim Konakovića još Sevlid Hurtić i Zukan Helez (Edin Forto je iz reda Ostalih). Hurtić je preko noći opečaćen pripadnošću Miloradu Dodiku, iako recimo u Pokretu za državu, koji ga je iznjedrio, nije baš slovio za odlučujući faktor, što je malo koga spriječilo da uđe u debatu koliki je tačno Bošnjak. Helez, koji je SDP-ov kandidat za ministra odbrane, prolazi još i gore. Naravno, niko ga ne može amnestirati od grijeha koje je činio i za koje je dobio presude, što zbog tuče u kojoj je sam učestvovao, što zbog druge o kojoj je, ispostavilo se, lažno svjedočio, no njegova sklonost kafanama (i tučama) je uvjetno kažnjena, pa je SIPA procijenila da nema zakonskih smetnji da bude izabran. Na Heleza je pao najveći teret i prije imenovanja, prvo zbog debata ignorira li današnja šastorka NATO put BiH, a potom i zbog opetovanih zamjerki zbog nedostatka visokih vojnih škola. Pri čemu se, recimo, zanemaruje obično korištena preporuka, koja onda treba da važi i za njega – pripadnost Armiji BiH. I to na frontu.

DOVOLJNO JE DA SE FOKUSIRAJU

A zapravo je riječ o ministarstvu čiji je najvažniji i najveći posao podrška Oružanim snagama BiH, čiji su oficiri dokazano obrazovani, spremni i obučeni, da se nastavi razvijati upravo u skladu sa onim atlantskim dijelom integracija i jasnim ciljem približavanja NATO-u. O čemu postoje dokumenti, strategije, planovi i što je najvažnije – zakoni koji to preciziraju. Helez nema razloga da to opstruira, naprotiv. I bit će uspješan onoliko koliko bude i cijelo Vijeće ministara. Opet kažem, kada (i ako) bude potvrđeno u srijedu, nema razloga da očekujemo spektakularno izmišljanje tople vode. Dovoljno je da se fokusiraju na već zacrtane, ali neispunjene zadatke, poput realizacije one Ekonomske reformske agende II i zakona od kojih zavisi kandidatski status BiH. Svi ih znamo, to je zakon o sukobu interesa, zakon o Sudu i o integritetu sudija i tužitelja, kao preduvjeti, te izmjene Zakona o ombudsmenima kojim bi se konačno napravio iskorak u borbi sa nasiljem nad ženama. Ovaj posljednji je i jedan od onih 14 prioriteta Evropske komisije određenih za našu zemlju. Ako bi se pritom angažirali da BiH dobije i budžet i sve to uspjeli uraditi u relativno kratkom roku od mjesec, dva, onih famoznih 100 dana, to bi onda na proljeće već značilo veći učinak od cijelog prethodnog mandata. A BiH upravo to treba. Ubrzani euroatlantski put. Bio on u sporazumu ili u zakonima.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

lijepa naša

"Svečanost" u Kiseljaku: Na sjednici Općinskog vijeća intonirana himna Republike Hrvatske. Vijećnici SDP-a i Naše stranke mirno slušali "Lijepu našu"

21052025 iran naslovna

Sastanak Heleza i Iranaca ni po čemu nije bio sporan: "Vojna saradnja" kao proizvod manipulacije SNSD-ovih kadrova u ministarstvu i histerije hrvatskih medija

Screenshot 2025-06-08 134712

Manipulacija Čovićevih medija: Nikakvo pismo upozorenja službenim kanalima nije stiglo iz Sjedinjenih Država zbog susreta Heleza sa iranskim izaslanikom!

nermin-niksic-09092015-JB-1914-1024x683-1

Nermin Nikšić ostaje predsjednik SDP-a do Općih izbora 2026

nesic

Trojkini dvostruki aršini: Zašto pritvoreni ministar Nešić mora biti smijenjen, a pritvoreni NS-ov ministar Bošnjak mora biti "zaobiđen" čak i u novinskim prilozima?

Dino-VM

Skandal u Vijeću ministara BiH: HDZ-ov sekretar Robert Vidović ukinuo bošnjački veto Zukana Heleza. Pozvao se na OHR-ov stav iz 2007. godine i ustvrdio da je za odluke dovoljan samo Konakovićev glas, iako on nije zamjenik predsjedavajuće Borjane Krišto!

459526019_511189691665550_5527756497075767799_n

Analiza izbora u Kantonu Sarajevo: SDA, SBiH i DF osvojili 35 vijećnika više nego prije četiri godine, stranke Trojke - tri vijećnika manje

tuzla

Analiza izbornih rezultata u Tuzlanskom kantonu: SDA-ove liste osvojile 60 hiljada glasova, SDP pada ispod 30 hiljada glasova, NiP porastao, Naša stranka na rubu cenzusa. SDA dobila pet novih načelnika i izgubila Banoviće, SDP ostao samo na Tuzli

Tarik Đođić

Zašto je propala Al Jazeera Balkans: Katar tražio od Foče i Đođića da odstupe i da sačuvaju televiziju, oni odbili. Doha, nakon toga, ukinula program. Sve pokrenuto zbog Memijinih ugovora. Konaković spašavao prijatelje Foču i Đođića!

dino specijalci

Opet slagao: Općinski sud u Sarajevu presudio da je Elmedin Konaković na Face TV-u oklevetao urednika Istrage Avdu Avdića

Trojkasi-11

Kako su popucali "obruči" oko Dodika: Poslije juna je došao juli nakon kojeg više ništa neće biti isto

Igor-zeljka-mile

Novi tajni pregovori u toku: Dodik "obećao" da će se povući sa čela SNSD-a ako bude oslobođen. Amerikanci žele Željku Cvijanović na čelu stranke. Igor Dodik se protivi

Dodik-spavanje-1

Tajni pregovori s pravosuđem: Dodik dogovara fiktivnu predaju da bi mu bio ukinut pritvor. Njegov advokat ga izvijestio da je "jedna sutkinja iz Apelacije završena"!

Thompson

Kolumna Andreja Nikolaidisa: U Zagrebu smo, dakle, u punom sjaju vidjeli estetiku političkog hrišćanstva. Pa ipak, Balkanom i dalje kruži bauk političkog islama

dudo-i-aljosa-1

Tužilaštvo BiH i formalno otvorilo finansijsku istragu protiv Dubravka Čampare: Aljoša registrirao firmu u Istočnom Sarajevu, Mirsad Crnovršanin u Nevesinju, Maida Čampara na Palama!

Tito-i-Dino-3

Zbog sumnje da su primali novac narko kartela: Tužilaštvo BiH naredilo SIPA-i da provjeri finansiranje stranke Narod i Pravda

Možda vas zanima

Gwc6d8ZWUAA9njc

Vijeće ministara BiH ili Vijeće HDZ-a: Nema Konakovića ni Heleza, Hurtić blokirao imenovanje zamjenika direktora SIPA-e

slovenci 1

Afera Viaduct: Tragovi vode do slovenskog vlasnika zaštitarske firme iz Dodikove mreže

sarajevo-15

Kolumna Andreja Nikolaidisa: U Bosni i Hercegovini je dobro baviti se kriminalom

plenkovic-smidtt-5

Počeli pregovori u međunarodnoj zajednici: Schmidt bi trebao otići do kraja godine. Hrvatska insistira da prije toga OHR promijeni Izborni zakon u HDZ-ovu korist!