Kolumna Avde Avdića za Oslobođenje: Da je SDA manje krala

DaJeSDAManjeKrala

Da je SDA manje krala. Da je samo malo manje SDA krala, danas niko ne bi mogao osporavati njihovu priču da je ugrožena opstojnost Bosne i Hercegovine. Jer nakon trideset najtežih godina, trideset godina sa zukićima, kukićima, kamberima, sarajlićima, čamparama pojačanim zvizdićima, mušićima, kasumovićima, alispahićima, prevljacima, ćesirima i ostalom mnogobrojnom rodbinom i prijateljima raspoređenim po institucijama BiH, SDA malo koga može ubijediti da patriotizam i sada, kada je država uistinu ugrožena, nije utočište – hulja.

Danas bi im malo više ljudi vjerovalo

Da je SDA manje krala junice od povratnika, ugalj od rudara, fabrike od radnika, danas bi, kada je jedinstvo probosanskih snaga potrebnije nego ikad iza rata, njihova priča imala smisla. Da je SDA manje krala i da nisu proizvodili ramiće, budnje, mehmedoviće, okeriće i ostale mnogobrojne stranačke milionere, danas bi bila jedinstvena probosanska lista za Mostar, za Gornji Vakuf, za Srebrenicu, za Banju Luku…

Da je SDA malo manje krala.

Da je SDA malo manje krala i da nisu proizveli i obogatili gavrankapetanoviće, đape, čengiće i Čengize, danas bi im malo više ljudi vjerovalo kada govore da im je država iznad svega. Ali nije. Krala je i zato je većini SDA “preko glave”. Da je SDA manje krala, danas im “alternativa” ne bi bili Kasumović, Konaković, Kukić, Hozanović, Šepić i svi ini izdanci SDA koji su napustili maticu samo zato da bi ostvarili lične liderske ambicije.

Da je SDA manje krala i da je nije diktatorskim metodama vodila “mama nacije” Sebija Izetbegović, Aljoša Čampara danas ne bi bio zvijezda “alternativnih medija”. Da je SDA malo manje krala, ne bi mogao ministar, delegat i poslanik Čampara, uglavnom, argumentovanom pričom ubjeđivati ljude da je on “drugo lice” SDA. I ne bi uspio ubijediti javnost da je on demokrata, za razliku od Sebije Izetbegović, iako oni koji ga poznaju, a jedan sam od njih, znaju da su njegove diktatorske ambicije opasnije od Sebijinih. Ali SDA je krala, pa danas mora nijemo posmatrati kako jedan od njih zbog ličnih ambicija i frustracija morališe po medijima.

Stvorili svoje tihe ubojice

Da je SDA manje krala, da li bi iko pomislio da glasa za Elmedina Konakovića, produkta te iste SDA, političkog učenika Amira Zukića, kadrovskog produkta Sebije Izetbegović? Da li bi iko danas u čovjeku čiji je ideolog Muamer Zukorlić vidio alternativu? Ne, ne bi. Ali za to je kriva SDA, koja je krala i stvarala svoje tihe ubojice Konakovića i Čamparu.

Da je SDA manje krala, i da je Sebija Izetbegović barem znala saslušati ljekare prije nego ih izbaci sa KCUS-a, danas Faris Gavrankapetanović ne bi mogao moralisati u trenucima kada nema abdest. Da je SDA manje krala, a Bakir Izetbegović manje slušao suprugu, Kanton Sarajevo ne bi bio važniji od deset drugih. I ne bi se više borili za poziciju direktora KCUS-a, nego za poziciju direktora UIO.

Da je SDA manje krala, da li bi nam alternativa bio Mirsad Kukić? Ili Rifat Hozanović? Ili Fuad Kasumović? Da li bi iko pri zdravoj pameti pomislio da je, recimo, Damir Mašić bolje rješenje? Ali krala je. I Sebija je diktirala. I na KCUS-u, i u stranci, i u kući. I sada su na naplatu stigli krediti. Njen izdanak Elmedin Konaković, sve sa muftijom Zukorlićem i Faćinom rajom za hastalom, postao je alternativa. I njen nosač torbice sa stranačkog skupa na Ilidži, oličen u jednom čovjeku i tri funkcije, “novo je lice SDA”. Pa, sad niko više ne vjeruje u SDA-ovu priču da su oni na braniku države. Možda sada i jesu iskreni, ali ako vas neko laže i potkrada 30 godina, hoćete li mu vjerovati? Nećete. Samo je problem što je i alternativa – izdanak SDA.

Da je SDA manje krala, danas njihova opravdana saopćenja protiv pravosuđa ne bi bila licemjerna i besmislena. Da je SDA manje krala, ne bi godinama prešućivali kriminal HDZ-a i SNSD-a. Da su manje krali povratnike, danas ne bi strahovali hoće li Bošnjaci imati načelnika Srebrenice. I imali bi barem 15 poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Ali krala je. I proizvela svoju alternativu, ideološki možda čak i goru od SDA. No, glad i bolest ne vide ideologiju. Što je još opasnije u ovim trenucima kada je opstanak države, realno, ugrožen.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

lakic

Ministar Lakić obmanuo parlamentarce: Vlada FBiH uputila u proceduru zakon o Željezari uprkos brojnim primjedbama Ureda za zakonodavstvo

OHR PIC

Bitka za OHR: Američko upozorenje da će preispitati svoju ulogu u BiH nije zastrašilo Evropljane, Schmidt bi mogao ostati duže nego što se mislilo

Screenshot

Nakon pobjede Brazila nad Škotskom: Bosna i Hercegovina i teoretski osigurala šesnaestinu finala Svjetskog prvenstva!

slika1

Otkrivamo detalje projekta „Titanium“: Uprava BH Telecoma rezervisala 50 miliona maraka za isplatu United Grupi zbog propale kupovine Telemacha!

Screenshot

Kalkulacije i moguće manipulacije: Šta je sve potrebno da BiH (ne) prođe dalje s minimalnom pobjedom protiv Katara

Facebook

NiP-ova malezijska škola menadžmenta: Da Danis Tanović danas snima „Ničiju zemlju“, to bi izgledalo ovako...

66c2fdf28dfc1DSC_3314

Pod pritiskom SDP-a: Vlada USK imenovala novog direktora Uprave policije MUP-a Omera Tahirovića iako su tri kandidata imala više bodova od njega

Seid Hadzibajric i Elmedin Karisik

Suđenje Elmedinu Karišiku i drugima: Ključni svjedok Tužilaštva Adis Đonko nije se pojavio na ročištu, otputovao iz BiH „zbog posla”

Možda vas zanima

lakic

Ministar Lakić obmanuo parlamentarce: Vlada FBiH uputila u proceduru zakon o Željezari uprkos brojnim primjedbama Ureda za zakonodavstvo

OHR PIC

Bitka za OHR: Američko upozorenje da će preispitati svoju ulogu u BiH nije zastrašilo Evropljane, Schmidt bi mogao ostati duže nego što se mislilo

Screenshot

Nakon pobjede Brazila nad Škotskom: Bosna i Hercegovina i teoretski osigurala šesnaestinu finala Svjetskog prvenstva!

slika1

Otkrivamo detalje projekta „Titanium“: Uprava BH Telecoma rezervisala 50 miliona maraka za isplatu United Grupi zbog propale kupovine Telemacha!