Država Crna Gora je podržala Dodika. To je sva priča, ako koga uopšte interesuje šta ova okupirna zemlja čini. Time je Crna Gora podržala Dodikova presuđena krivična djela, iskazala nepoštovanje prema pravosudnom sistemu BiH i direktno podržala secesionističke aktivnosti institucija bosanskohercegovačkog entiteta, wanna be, al u kurcu države RS.
Andrija Mandić, predsjednik Skupštine Crne Gore, bio je u, naglašavam, ne privatnoj, nego državnoj posjeti podrške Miloradu Dodiku. Ovo naglašavam zato što sam Mandić, kao i partije vlasti u svojim saopštenjima, lažu da je u pitanju bila privatna posjeta. Mandić i ahbab mu Milan Knežević nisu u Bosnu došli svojim automobilom, nego, ako sam dobro zapazio, čarter letom aviona upisanog u registar vazduhoplova Republike Srbije. Da budem precizan: Cesna Citation 551, oznake YU-TBB. To je platio Mandić? Ili možda ipak država Crna Gora? Kad vi idete negdje privatno, recimo u šoping, vozi vas avion, a država vam refundira troškove?
Mandić je dočekan kao predsjednik Skupštine. Dok je divanio sa Dodikom, kraj njega je bila državna zastava. Kad vi odete amidži u posjetu, on vam kraj fotelje postavi državnu zastavu a kućom vas sprovodi državni protokol? Da je u pitanju bila privatna posjeta, Mandić, Knežević i Dodik našli bi se u nekoj kafančini, gdje bi kraj njih sjedio Zmaj od Šipova a svirao im Baja.
Mandić tvrdi da je u Bosni govorio kao predstavnik srpskog naroda u Crnoj Gori. To ne postoji. Crna Gora je građanska država i politički predstavnici naroda, kao što rekoh, ne postoje. Mandić je, ponavljam, u Bosni bio u svojoj funkciji – a to je, nažalost, predsjednik državne Skupštine. Njegova šuplja priča o tome kako Dodikova krivična djela podržava ne kao predsjednik Skupštine, nego kao Srbin iz Crne Gore, u biti vam je kao da ministra uhapse za korupciju, a on se brani tvrdnjom da nije krao kao ministar, nego kao privatno lice.
Po Ustavu Crne Gore, spoljnu politiku države vodi Vlada. Samo što ona to ne radi, nego je to prepustila Mandiću. Je li se povodom zbivanja u Bosni i državne podrške Dodiku oglasio premijer Spajić? Nije. Je li se oglasio predsjednik Milatović. Hvala na pitanju, nije. A nije ni ministar spoljnih poslova Ervin Ibrahimović. Dakle: jedina reakcija na zbivanja u Bosni koja je iz Crne Gore stigla sa državne adrese je ona Mandićeva. Iz toga nužno proizilazi da je to stav države Crne Gore. Da drugoga ima, neko bi ga već saopštio.
Partijskim saopštenjem javio se Spajićev PES, a u ime Ibrahimovićeve stranke oglasila se njihova funkcionerka. Oni tvrde da Mandićevi stavovi nisu stavovi države Crne Gore. Jok. Stavovi predsjednika Skupštine nisu državni, nego su njihovi partijski stavovi državna politika Crne Gore. Znam: neudobno je u vladi sa Mandićem. Prostorija je mala, a on svako malo, uz državne počasti i simbole, podigne nogu i prdne. Tada po pravilu od njegovih koalicionih partnera čujemo da Mandić nije saopštio državni stav, nego se izrazio u svoje ime. To objašnjenje je, osim što je komično, još i neefikasno. Jer ono smrdi, pa smrdi.