Elmedin Konaković potpisao kapitulaciju: “U slučaju nepoštivanja sudskih odluka i presuda, nećemo na Dodika slati policiju, jer on kontroliše MUP RS”

Konakovic

“Nećemo u slučaju nepoštivanja nekih sudskih odluka i presuda, slati naoružane ljude na naoružane ljude, jer Milorad Dodik kontroliše jedan dio MUP-a RS. On traži procese, skandale ili incidente koji bi pomogli njegovom ostanku na vlasti. Institucije BIH će pobijediti, ali odluke će biti zasnovane na racionalnim argumentima, a ne na padanju u vatru, jer kad utakmicu gubi Dodiku treba incident kako bi se iza toga sakrio”, izjavio je za Dnevni avaz ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.

Ovo je dokaz vlasti u Sarajevu u ovom trenutku nemaju snage da se suoče sa napadom na ustavni predak BiH koji provode vlasti Republike Srpske sa Miloradom Dodikom na čelu.

Konaković je ovo izjavio nakon što je zamjenik mađarskog ministra vanjskih poslova Levent Mađar govorio kako će Mađarska reagovati ukoliko u BiH izbije rat. Mađar je direktno u Banjoj Luci podržao Milorada Dodika kojeg je Sud BiH prošle sedmice osudio zbog neprovođenja odluka OHR-a.

Podsjetimo, upravo je Elmedin Konaković, u intervjuu za Slobodnu Evropu, priznao da je dao saglasnost mađarskim vlastima da policijski helikopteri mađarske specijalne policije TEK na područje Banje Luke prevezu dio svoje opreme.

“To je sve u skladu sa zakonom”, kazao je Konaković.

Istovremeno, njegov kolega iz Vijeća ministara BiH Zukan Helez odbio je dati saglasnost za slijetanje mađarskog transportnog vojnog aviona u Bosnu i Hercegovinu, navodeći da mu je sve to “sumnjivo”. Tim avionom u BiH je trebao doputovati zamjenik mađarskog ministra vanjskih poslova Levent Mađar.

Tokom svog dvogodišnjeg mandata, ministar vanjskih poslova BiH više puta se sastajao sa mađarskim kolegom Peterom Szijjartom.

“Konaković ide u Budimpeštu gdje će Szijjarto naložiti mađarskim diplomatama da lobiraju za BiH”, glasio je jedan od propagandnih naslova  objavljen u martu prošle godine.

Mađarske vlasti su, podsjećamo, poslale u Republiku Srpsku najmanje svojih 78 specijalaca iz jedinice TEK. Ova jedinica brine o sigurnosti i mađarskog premijera Viktora Orbana.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

IMG_9935

Intenzivna njega Trojke: Elmedin Konaković i zdravstvo koje “ne smije biti predmet političke trgovine” – osim kada je on trgovac

dodik-orban-7

Mađarski izbori i odnos prema regiji: Milorad Dodik je najveći gubitnik. Nakon Orbana

predsjednistvo1

Stenogram sa sjednice Predsjedništva BiH otkriva: Ministarstvo vanjskih poslova prepravljalo dokumente za izbor bh. sudije u Strazburu?!

kolaz karleusa

Konaković, Karleuša i moralno licemjerje: Zašto je lakše „gasiti“ pjevačicu i nepodobne medije nego se suočiti s negatorima genocida u vlasti

Dino-Face

Na Face-u o reisu, antisemitizmu i vlastitim lažima: Konaković potvrdio sve navode Istrage, pa ustvrdio da je „sramota“ što se objavljuju takvi tekstovi o njemu i Denisu Bećiroviću!

Dino i Rabin

Kavazovićeva bajramska hutba izazvala reakcije u SAD-u: Rabin Yehud Kaploun optužio reisa da širi antisemitizam, ministar Konaković rekao da "nije informisan", ali da će "porazgovarati sa reisom" kada se vrati u BiH

Dino Selimovic

Ured za zakonodavstvo FBiH tvrdi: Dino Selimović nije u sukobu interesa jer „vršioci dužnosti ne moraju ispunjavati sve uslove“ za funkciju?!

aerodrom

Od Ramezića do Selimovića i natrag: NiP zapeo u ćorsokaku sa imenovanjem direktora Aerodroma, nema zakonskog osnova za poništenje konkursa

Možda vas zanima

IMG_9935

Intenzivna njega Trojke: Elmedin Konaković i zdravstvo koje “ne smije biti predmet političke trgovine” – osim kada je on trgovac

Rogic

Član CIK-a u sukobu interesa: Sin Vlade Rogića imenovan za prvog saradnika Dragana Čovića u Domu naroda BiH

Niksic Vlada

Nikšićeva obećanja protiv stvarnosti na terenu: Radovi na najskupljoj dionici Koridora Vc i dalje obustavljeni. Izvođačima isplaćen samo dio duga

Vlada-FBiH-20-r2sabzfyf4numusaq9nwy9zcd1c4irao3do6zdgfgg

Objavljujemo "ažurirani" nacrt Sporazuma o južnoj interkonekciji: Vlada FBiH u Sporazum ugradila odredbe Zakona koje još nisu ni usvojene!