Dodiku nije pomogao poziv iz Rusije i Izraela, Sud BiH odbio molbu za odgodu ročišta

dodik-nsrs

Sudinica Suda Bosne i Hercegovine Sena Uzunović odbila je molbu Milorada Dodika za odgodu ročišta u predmetu koji se vodi protiv predsjednika RS zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta.

Goran Bubić, Dodikov advokat, zatražio je odgodu dva ročišta, 18.09. i 25.09. zbog obaveza koje optuženi imao kao predsjednik RS, a nakon što je dobio zvanični poziv da posjeti Rusiju i Izrael.

Odbrana Dodika je kao razlog za odgodu ročišta priložila poziv izraelskog ministria za dijasporu i borbu protiv antisemitizma Amichai Chikli da dođe u posjetu ovoj zemlji, kao i poziv savjetnika predsjednika Ruske Federacije Antona Kobjakova da učestvuje u Međunarodnom forumu “Ruska energetska sedmica” koji se održava u Moskvi od 26. do 28. septembra.

U odgovoru na molbu navedeno je da je Sud BiH već uvažio molbu prvooptuženog za odgodu ročišta zakazanog za dan 11.09. ove godine, uz dopis Suda, u kojem se ističe da Sud ubuduće neće usvajati molbe za odgodu ranije zakazanih ročišta u ovom predmetu.

S tim u vezi Sud navodi da će se ročišta zakazana za 18.09. i 25.09., oba s početkom u 13:00 sati, održati.

“Dokumentaciju koju ste dostavili iz molbu za odgodu svih termina zakazanih u septembru Sud ne cijena kao razloge objektive spriječenosti prvooptuženog Milorada Dodika, jer kako iz iste proizilazi, nisu u pitanju tekuće obaveza u okviru funkcije predsjednika Republike Srpske”, navodi se iz Suda.

Dodatno Sud je podsjetio branioca Dodika na sva ročišta koja su do sada odgođena, 22.11.2023. godine, 06.12.2023. godine, 03.04.2024., 05.04.2024. i 11.09. 2024. godine.

Sud napominje da je do sada uvažavao sve obaveze Dodika koje je imao u svojstvu predsjednika RS-a cijenići dostavljenju dokumentaciju u svjetlu obaveza propisanih Ustavom RS-a za predsjednika RS-a.

“Međutim, prema ocjeni Suda, susret sa ministrom za dijasporu i borbu protiv antisemitizma u Vladi Izraela gospodinom Amichai Chikli, kao i učešće u Međunarodnom forumu ‘Ruska energetska sedmica’, nisu obligatorne obaveze koje prvooptuženi ima u svojstvu predsjednika RS-a”, zaključuje Sud.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Stav

Kamo dalje Bošnjače?!

dodik-i-dino-konakovic-1

Konaković gradi narativ, Dodik ruši državu: Činjenice protiv političke interpretacije

dodik i covic osa

Konsolidacija SNSD-a i konačni rezultat martovske krize: Dodikov povratak na tračnice hrvatske politike

Stav

Fantomska diplomatija zvana Konaković

d532dca2-d746-4d68-83ab-7b180b217ab6

Bivši savjetnik Joe Bidena: Posjetom Washingtonu Dodik otvara prostor za veliki politički dobitak RS-a jer Sarajevo u smislu strateškog lobiranja praktično ne postoji

Karan

SNSD proglasio pobjedu Siniše Karana za predsjednika Republike Srpske

Dodik vladar

Mjera (ne)uspjeha: Konakovićeve promašene najave Dodikove propasti ne mogu biti dokaz njegove dominacije

Screenshot

Šokantan intervju Milorada Dodika za američki medij: „Muslimani u BiH su saradnici Irana; u Drugom svjetskom ratu su bili na strani Hitlera i pravili koncentracione logore za djecu; oduzimaju nam našu imovinu, naše crkve“

Možda vas zanima

3441cd47-b435-4740-a5bf-7b4fb66f02f8

Bakir, Erdogan i „Alijin mezar“: Diplomatski dobitak pretvoren u retorički fijasko

tramvaj reklama

Marketinški ugovori s banjalučkom firmom otkrivaju: GRAS je morao koristiti stare tramvaje da bi ispunili ugovor sa INFO MEDIA GROUP

valerija i vukoja

Preuranjene inicijative za spas HDZ-ovog sudije: Marin Vukoja ne može biti smijenjen dok se ne izabere nasljednik Valerije Galić

Foto: MPT facebook/dalmatinskiportal.hr

Krstan Simić je razriješen zbog manjeg propusta: Hoće li Ustavni sud BiH razriješiti Marina Vukoju zbog Thompsona?