Plate budžetskim korisnicima i određene naknade u Kantonu Sarajevo prošlog mjeseca su isplaćene s kašnjenjem. Oktobarske bi mogle kasniti još više. Ali to nije loša vijest. Loša vijest je da su same isplate u narednom periodu upitne i da će vjerovatno doći do smanjivanja plata, piše Hayat.ba.
Kantonalna vlast Trojke morala bi uraditi rebalans budžeta. Ali, rebalans bi išao pred Skupštinu, a tamo sjedi i opozicija, tamo su kamere i novinari, javnost, svašta bi se moralo priznati. Prije svega to da nema novca. Potom bi se moralo odgovarati i na brojna pitanja. Prvo bi bilo: Krade li vlast novac građana? Jer, tvrdili su: “Kad se ne krade, para ima”. A para nema. To potvrđuje i Odluka o obustavljanju izvršenja rashoda u posebnom dijelu budžeta Kantona Sarajevo za 2024. godinu. Vlada premijera Uka dosjetila se da rebalans budžeta suštinski izvrši odlukom, koju je donijela na osnovu vlastitog Zaključka usvojenog istog dana. Vlada pokazuje kreativnost, što bi rekli – snašli se. Istina, ušli su u nadležnost Skupštine, ali to im je trenutno najmanji problem. Najveći je, da ponovimo, to što nema novca.
Spomenuta Odluka donesena je posljednjeg dana mjeseca oktobra. Tad je, naime, postalo jasno da će, bez intervencija u budžet, isplata plata budžetskim korisnicima do kraja godine biti, ne upitna, već nemoguća. Naravno, bilo je to jasno i prije oktobra. Ali, ko bi još kvario ambijent obojen predizbornim obećanjima i pričama kako će se, ako građani glasaju za stranke Trojke, blagostanje iz Kantona Sarajevo preliti i na ostatak države, samo zbog deficita u budžetu… Pa, je l’? (Kako se neoriginalno i svako malo pitaju neki režimski i od budžeta zavisni analitičari/ke). Izbori su prošli, a “šarene laže” ne mogu zamijeniti plate. Spomenutom Odlukom, vlada Nihada Uka, zapravo vlast NiP-a, SDP-a, NS-a i ZNG-a, skinula je brojnim ministarstvima i ustanovama sredstva planirana budžetom i sve prebacila za potrebe isplata bruto plata i naknada. Riječ je o ukupno 32,5 miliona maraka. Budžetom usvojenim u Skupštini KS-a, planirana je podrška Srebrenici u iznosu dva miliona maraka. Javnost je o tome mnogo puta upoznata. Recimo, kod kritika da se s pozicije kabineta predsjedavajućeg Skupštine netransparentno dijele sredstva udruženjima u Srebrenici koja vode članovi NiP-a. Pojasnili su tada da su svi zlonamjerni i licemjerni, a jedino vlast Trojke u KS-u Srebrenici pomaže sistemski, kroz Ured i Zakon. Eh, dva miliona, baš namijenjena Uredu Vlade KS-a za podršku Srebrenici i provedbu Zakona o Srebrenici, Odlukom od 31. oktobra, skinuta su i promijenjena im je namjena.
Da ne bude zabune, nisu uzeta samo sredstva namijenjena žrtvama genocida. Uzeta su i od egzistencijalnih i drugih nakana boraca. I pola miliona namijenjenih za rješavanje stambenih pitanja boraca. Ukupno 1.4 miliona KM skinuto je Ministarstvu za boračka pitanja.
Ni policijski službenici u KS-u neće dobiti nova odijela i opremu. 2,5 miliona maraka namijenjena za ovu svrhu Vlada je oduzela. Ministarstvu privrede skinuta su 4,6 miliona maraka, od toga po pola miliona od poticaja za primarnu poljoprivrednu proizvodnju i očuvanje starih zanata. Klizišta oko Sarajeva prijete kao nikad ranije. Vlada nije ravnodušna, ali je ipak od Civilne zaštite uzela 200.000 KM.
Najviše novca, 6.670.00 KM, Vlada je skinula s pozicija Ministarstva komunalne privrede. Inače, to je ono ministarstvo zbog kojeg se građani Vogošće mrznu. Kažu, nemaju ni za dvije cisterne mazuta. Mislilo se i na mlade koji rješavaju stambeno pitanje. Sjećamo se da su ranije dobili historijska obećanja, zatim najmanje subvencije, pa opet obećanja kako će im biti namireno. Odlukom kojom se bavimo u ovom tekstu s pozicije Subvencioniranje mladih pri rješavanju stambenog pitanja skinuto je pola miliona maraka.
U članu 6. Odluke naređuje se Univerzitetu u Sarajevu da ne stvara dodatne obaveze na pozicijama plata. A, kako saznajemo, plate uposlenicima Univerziteta, za novembar i decembar, bit će značajno smanjene. Zbog toga se već sve glasnije govori o protestima. Građani iz Vogošće, također, najavili su proteste. I radnici UKCS-a će na ulice. Mnogi sindikati razgovaraju o mogućnosti da svoje članstvo pozovu na protest. Prema svemu sudeći na ulicama i ispred zgrade Vlade Kantona Sarajevo uskoro bi mogla postati gužva.
Hayat.ba