“Stalni nedostatak saradnje i odbijanje sudjelovanja u dobroj vjeri neizbježno će oblikovati prirodu budućeg američkog investitora u Federaciji i može utjecati na šire dinamike bilateralnih odnosa između Sjedinjenih Država i Bosne i Hercegovine u vrijeme kada je podrška američke vlade kritično važna. Spremni smo djelovati odlučno kako bismo zaštitili svoje interese”, navedeno je u pismu koje je američki advokat Bradley D. Wine uputio premijeru Vlade FBiH Nerminu Nikšiću.
Pismo je napisano u ime američke kompanije Regulus koja je suvlasnik vogošćanske kompanije Pretisa. Američki investitori nezadovoljni su odnostom Vlade FBiH, odnosno rukovovoststva Pretisa koje optužuju i za nezakonito poslovanje.
“Pretisom se loše upravlja na štetu svih dioničara. Pod vodstvom gđe. Almire Zulić Burek, kompanija je pretrpjela velike neuspjehe. Kupci su vratili desetine hiljada neispravnih projektila zbog kritičnog pitanja kontrole kvalitete. U odvojenom incidentu, ugovor je izvršen po znatno nižim cijenama od tržišne vrijednosti, što je rezultiralo materijalnim i finansijskim gubicima. Usložnjavanje ovih problema je hronična neiskorištenost Prestisovih proizvodnih kapaciteta, sprječavajući kompaniju da zadovolji rastuću potražnju na tržištu i ispunjavanje strateškog potencijala. Regulus namjerava odmah poduzeti korake da smijeni gđu Burek sa svoje trenutne pozicije. Regulus nije samo investitor u Pretisu. To je dugoročno
strateški partner Federaciji i Bosni i Hercegovina. Naš interes je razvijati ova ulaganja u svoj puni potencijal, za dobrobit Društva, svojih zaposlenika, Federacije i transatlantske obrane. Nažalost, naši napori nisu naišli na rezultate
saradnje, ali uz otpor, neprozirnost i nedostatak angažmana koji je u osnovi u suprotnosti s normama modernog korporativnog upravljanja. Pozivamo vaše urede da prepoznaju što je u pitanju”, piše u pismu koje je upućeno premijeru Nerminu Nikšiću, federalnom ministru energije rudarstva i industrije Vedranu Lakiću.
Ova akt dostavljen je i Ministrarstvu vanjskih poslova BiH, kao i zvaničnicima SAD-a.
Tijekom proteklih nekoliko mjeseci, Regulus je podnio više službenih zahtjeva za revizije poslovnih knjiga u Pretisu, ali su svi odbijeni.
“Kao dioničar, Regulus ima nedvosmisleno zakonsko pravo na pristup ovim informacijama. Odbijanje ovih zahtjeva otvara alarmantna pitanja o potencijalu prevara, pronevjera. Da budem jasan: ovaj nedostatak transparentnosti signalizira zabrinutost nepoštivanje odgovornosti i prava dioničara i snažno sugerira postojanje dubljih promašaja upravljanja”, navedeno je u pismu Regulusa.
Podsjećamo, prije tačno godinu dana, američki Regulus je na sarajevskoj berzi preuzeo paket od 33 posto dionica Pretisa. Prema dostupnim podacima, Regulus Global LLC registrovana je u američkoj saveznoj državi Virginia.
“Bavimo se svime, od obavještajnog softvera do vojnih sistema, uključujući opremu koja potpada pod ITAR/AECA. Specijalizirani smo za usklađivanje sposobnosti stranih vojski i agencija za provođenje zakona saveznika SAD-a s njihovim američkim kolegama, pružajući vrhunsku opremu i najbolje prakse za provedbu i održivost. Regulus posluje u više od 70 zemalja diljem svijeta”, navedeno je na stranici Regulus Global LLC-a.