Istraga o odgovornosti za smrt 19 osoba u Donjoj Jablanici koje su stradale početkom oktobra 2024. usljed poplava i zatrpavanja kamenjem s obližnjeg kamenoloma, a za koju je bilo nadležno Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona – Područno tužilaštvo Konjic, vođena je suprotno Zakonu o krivičnom postupku Federacije BiH. Kako saznaje Istraga, tokom prvobitne istrage Tužilaštva HNK prekršene su brojne procesne radnje uređene ZKP-om, koje obuhvataju prikupljanje dokumentacije i drugih dokaza, saslušanje osumnjičenih i svjedoka, vještačenja, pretrese, itd. Zbog utvrđenih nepravilnosti praktično je izgubljeno skoro 18 mjeseci tokom kojih je Područno tužilaštvo u Konjicu u saradnji sa pripadnicima MUP-a HNK (PU Konjic) prikupljalo dokaze u predmetu “Donja Jablanica”.
Podsjetimo, u martu ove godine federalni tužilac Posebnog odjela za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva (POSKOK) donio je novu naredbu o provođenju istrage u ovom predmetu.
– U ranijem postupanju uočeni su određeni proceduralni nedostaci, zbog čega je donesena odluka o provođenju nove istrage, s ciljem potpunog i zakonitog rasvjetljavanja svih relevantnih okolnosti. Pri tome je važno naglasiti da se svaka istraga provodi u skladu sa činjenicama i dokazima koji su dostupni u konkretnom trenutku, te da će tužilaštvo i u ovom predmetu poduzeti sve potrebne mjere kako bi se otklonili eventualni nedostaci i osiguralo zakonito postupanje – odgovorili su iz POSKOK-a na upit Istrage da li su istražne radnje koje su provođene na osnovu prvobitne naredbe zakonite, odnosno da li je utvrđeno postojanje eventualnih propusta u dosadašnjem postupanju tužilaca.
Potvrdili su nam i da se moraju ponoviti iste istražne radnje koje su već provođene u okviru prvobitne naredbe.
– Određene radnje iz ranije istrage potrebno je ponoviti radi njihove procesne valjanosti, dok se istovremeno poduzimaju i nove istražne aktivnosti s ciljem utvrđivanja svih relevantnih činjenica i okolnosti konkretnog predmeta. Postupanje je trenutno usmjereno na prikupljanje i analizu dokaza, kao i provjeru svih informacija koje mogu biti od značaja za donošenje tužilačke odluke – navode iz POSKOK-a.
U septembru 2025. godine Tužilaštvo HNK je saopštilo da ulazi u „završnu fazu istrage“ u slučaju Donja Jablanica. Naglasili su kako je istraga usmjerena prvenstveno na odgovornost ljudskog faktora, odnosno poslovanje firme Sani d.o.o. Jablanica koja je upravljala kamenolomom iznad Donje Jablanice, kao i na rad inspekcijskih organa koji su bili dužni da kontrolišu kamenolom. Tri mjeseca kasnije, predmet u “završnoj fazi istrage“ Tužilaštvo HNK prosljeđuje POSKOK-u, koji vrši provjere dostavljene dokumentacije iz istrage. Nakon što je utvrđeno da u spisu koje je dostavilo Tužilaštvo HNK nedostaju važni dokumenti, POSKOK donosi novu naredbu o provođenju istrage i formalno preuzima rad na predmetu. Istovremeno, glavni kantonalni tužilac Kantonalnog tužilaštva HNK Zdenko Kovač 12. marta 2026. godine donosi odluku kojom se, „iz proceduralnih razloga“, stavlja van snage ranije donesena naredba o provođenju istrage Područnog tužilaštva Konjic, te se predmet vraća u prethodnu fazu postupka.
Dok je predmet još bio u njihovoj nadležnosti, iz Tužilaštva HNK su saopćili da su istragom obuhvaćeni jedno pravno lice – privredno društvo i četiri osobe, zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja u sticaju sa krivičnim djelom teški slučajevi izazivanja opće opasnosti, krivičnim djelom zagađenje okoliša i krivičnim djelom nesavjestan rad u službi.
– Nakon što je obavljen uviđaj na mjestu događaja, te nakon obavljenih obdukcija tijela smrtno stradalih osoba, utvrđeno je da je smrt kod većine smrtno stradalih nastupila uslijed gušenja zemljom i sličnim sadržajem. Po naredbi suda, a pod nadzorom Tužilaštva HNK istražitelji policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva gospodarstva HNK, a koja se odnosi na firmu ‘Sani’ d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti kamenolom. Isto tako, izuzeta je i određena poslovna dokumentacija iz firme ‘Sani’ d.o.o. Jablanica koja je bila predmetom analize i vještačenja. Također, naloženo je i izvršeno 3D skeniranje terena sa ‘Lidarom’ iz zraka na širem području Donje Jablanice, s ciljem utvrđivanja količine i zapremine pokrenute zemljane mase i njene masivnosti, te utjecaja na razorne posljedice, odnosno tragediju. Ovaj snimak se koristio za daljnja vještačenja po vještaku geološke struke – kazali su iz Tužilaštva u septembru.
Međutim, zbog nečijih „proceduralnih“ propusta, za sada ostaje neizvjesno kada će biti okončana istraga i donesena tužilačka odluka. Iz POSKOK-a nam nisu mogli potvrditi da li nova naredba federalnog tužioca o provođenju istrage podrazumijeva izmjene u obimu istrage, kvalifikaciji djela ili statusu osoba obuhvaćenih predmetom, ali su ranije naglasili kako će istraga tragičnih događaja u Donjoj Jablanici biti njihov “apsolutni prioritet”.