Šta piše u nalazu ljekarskog tima: “Dodik nema karcinom. Ne može pratiti suđenje jer mu se smjenjuje proljevasta i čvrsta stolica”

1065013_dodik_f

Multidisciplinarni tim Opće bolnice “Prim. dr Abdulah Nakaš” obavio je medicinsko vještačenje Milorada Dodika, a po nalogu Suda Bosne i Hercegovine na kojem se vodi predmet protiv predsjednika RS-a zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Tim je zaključio da Dodik trenutno nije u stanju da prati suđenje, a da će to biti šest sedmica od operacije.

Tim je pregledao dokumentaciju dostavljenu od Suda BiH, otpusno pismo bolnice Mediagroup Beograd, nalaze Doma zdravlja Laktaši i Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske.

U medicinskoj dokumentaciji koju je dostavio Dodik navodi se da je imao hitnu laparoskopsku operaciju uklještene hijatalne hernije.

Anamnestički, Dodik navodi da je od operacije 9.12.2024. izgubio 11 kg, da se osjeća iscrpljeno, adinamično te da ima povremene bolove u gornjem abdomenu, oslabljen apetit, otežano gutanje, te smjenu proljevastih i čvrstih stolica.

“Neposrednim pregledom utvrđeno je da je gospodin Dodik afebrilan, eupnoičan (u miru), svijestan, orijentisan, samostalno pokretan, uredno hidriran, blijed, ostavlja dojam srednje teškog bolesnika. Fizikalnim pregledom abdominalnog hirurga ustanove se uredni postoperativnim ožiljci, mekan trbuh, bezbolan na palpaciju. Anesteziolog i internisti su kliničkim pregledom ustanovili auskultatorno uredan disajni šum na plućima obostrano i odsustvo otoka potkoljenica. Tim konstatuje da bol u lijevom ramenu i lijevostrani išijas manjeg stepena ne onesposobljavaju dotičnog”, navodi se u nalazu.

Medicinski tim je zaključio da optuženi trenutno nije u stanju da prati tok suđenja i u istom učestvuje, da je očekivani period oporavka prema standardnim protokolima 4-6 sedmica. Utvrđeno je da ga zdravstveno stanje ograničava u kretanju i putovanjima na dužim relacijama, te da optuženi trenutno nije u stanju putovati na relaciji Banja Luka – Sarajevo.

“Smatramo da će optuženi biti sposoban da putuje na navedenoj relaciji i prisustvuje suđenju i prati njegov tok šest sedmica nakon operacije”, zaključak je medicinskog tima Opće bolnice “Abdulah Nakaš”.

Sud Bosne i Hercegovine je prethodno zakazao ročište u predmetu koji se vodi protiv Dodika 25. decembra, međutim odbrana je dostavila medicinsku dokumentaciju uz molbu da se odgodi suđenje. Sud je odgodio ročište za danas u 12:00 sati, kada će biti održana statusna konferencija i glavni pretres.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

1782642016593-1c7c3aee63a086c4

Hajduci iz Mehmeda Spahe!

Ministar krapović

Ministar odbrane Crne Gore u Anom prepiskama vođe Škaljarskog klana Sanija Al Murde: "Veli Krapo da bezbjednjaci pričaju da je roba iz Ploča od Zvicera"

Anes Hamadi

Sud BiH odbio kauciju za „biznismena“ Anasa Hamadija koji gradi u BiH: Općina Novo Sarajevo krije informacije o dozvolama za „Gulfland Residence“

ilustracija1

Sedam minuta u nokaut fazi: Čemu nas je naučio razgovor Dodik – Izetbegović

lakic

Ministar Lakić obmanuo parlamentarce: Vlada FBiH uputila u proceduru zakon o Željezari uprkos brojnim primjedbama Ureda za zakonodavstvo

OHR PIC

Bitka za OHR: Američko upozorenje da će preispitati svoju ulogu u BiH nije zastrašilo Evropljane, Schmidt bi mogao ostati duže nego što se mislilo

Screenshot

Nakon pobjede Brazila nad Škotskom: Bosna i Hercegovina i teoretski osigurala šesnaestinu finala Svjetskog prvenstva!

slika1

Otkrivamo detalje projekta „Titanium“: Uprava BH Telecoma rezervisala 50 miliona maraka za isplatu United Grupi zbog propale kupovine Telemacha!

Možda vas zanima

1782642016593-1c7c3aee63a086c4

Hajduci iz Mehmeda Spahe!

Ministar krapović

Ministar odbrane Crne Gore u Anom prepiskama vođe Škaljarskog klana Sanija Al Murde: "Veli Krapo da bezbjednjaci pričaju da je roba iz Ploča od Zvicera"

Anes Hamadi

Sud BiH odbio kauciju za „biznismena“ Anasa Hamadija koji gradi u BiH: Općina Novo Sarajevo krije informacije o dozvolama za „Gulfland Residence“

ilustracija1

Sedam minuta u nokaut fazi: Čemu nas je naučio razgovor Dodik – Izetbegović