CIK donio odluku: Stranci Nenada Stevandića zabranjeno učešće na izborima

IstaknutaSlikaNenadStevandic

Centralna izborna komisija BiH donijela je odluku o poništavanju kandidature Ujedinjenoj Srpskoj Nenada Stevandića. Odluka je donesena jednoglasno. Kazna je uslijedila zbog spornog TV spota kojim Nenad Stevandić i njegova stranka raspiruju međunacionalnu mržnju.

Predsjedniku te stranke i državnom zastupniku Nenadu Stevandiću izrežena je kazna u iznosu od 10 hiljada maraka.

“Iako je bio upoznat da je protiv njega pokrenut postupak, politički subjekt nije ukloni spot”, kazano je na sjedici CIK-a.

Podsjetimo, postupak protiv Ujedinjene Srpske pokrenut je po službenoj dužnosti nakon objave video spota te stranke u kojem se vrijeđaju Bošnjaci, Albanci i Hrvati. Stevandić je kažnjen zbog raspisivanja međunacionalne mržnje.

CIK je ovu odluku temeljio i na presudama koje je izrekao Međunarodni sud za ljudska prava u Strazburu, te na odredbama Izbornog zakona u BiH.

“Centralna izborna komisija BiH, kada odlučuje po službenoj dužnosti ili kada odlučuje o prigovorima i žalbama, ima ovlaštenja da naredi izbornoj komisiji, Centru za birački spisak ili biračkom odboru da preduzmu mjere kojima se otklanjaju utvrđene nepravilnosti. Centralna izborna komisija BiH takođe ima ovlaštenja da izrekne sljedeće sankcije: novčanu kaznu koja ne prelazi iznos od 10.000 konvertibilnih maraka; uklanjanje imena kandidata sa kandidatske liste ako se utvrdi da je kandidat lično odgovoran za povredu; poništenje ovjere političke stranke, koalicije, liste nezavisnih kandidata ili nezavisnog kandidata i zabranu angažiranja određenog lica za rad na biračkom mjestu, u Centru za birački spisak, u općinskoj izbornoj komisiji ili drugoj izbornoj komisiji uspostavljenoj u skladu sa članom 2.21 ovog Zakona, navedeno je u članu 6.7. Izbornog zakona BiH.

Istim Zakonom, članom 7.3., definisana je lista prekršaja na osnovu kojih bi navedene sankcije mogle biti izrečene. Kandidatima na izborima je, prema tom zakonu, zabranjeno “koristiti se jezikom koji bi nekoga mogao navesti ili podstaći na nasilje ili širenje mržnje, ili objavljivati ili upotrebljavati slike, simbole, audio i video zapise, SMS poruke, internet komunikacije ili druge materijale koji mogu tako djelovati”.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Vanja Bjelica

Dodikova žalba stigla u CIK: Da li se Vanja Bjelica morala izuzeti prilikom glasanja o oduzimanju mandata predsjedniku Republike Srpske jer su ona i Dodik u sudskom sporu?

Dodik

Dodik primio odluku CIK-a: Do početka naredne sedmice konačna odluka o mandatu predsjednika RS

schmidt

Odluka Schmidta stupila na snagu: Najavljene sankcije za banke koje ne budu provodile obustavu finansiranja SNSD-a i Ujedinjene Srpske

dodik-Istocno-4

Članica EU uvodi sankcije: Dodiku, Stevandiću i Viškoviću bit će zabranjen ulazak u Njemačku

Dodik Stevandic

Sud BiH raspisao međunarodnu potjernicu za Dodikom i Stevandićem

Dodik-Stevandic-1

Dodik najavio sastanak sa Stevandićem? Kako se bjegunac vratio iz Srbije?

Gradsko-vijece

Kako su počeli tako i završavaju: SDP, NIP i Naša stranka od pozicije gradonačelnika Sarajeva ponovo prave pijacu

251140354_217866430456628_6385897335884123621_n-scaled

CIK objavio utvrđene rezultate za Gradsko vijeće Mostara: Hrvatske stranke dobile 20, probosanske 15 mandata

HZ HB

Službeno oživljavanje paradržave iz UZP-a: Aktivni pripadnici MUP-a SBK i FUP-a pozirali sa zastavom na kojoj je pisalo MUP Hrvatske republike Herceg Bosne

dino specijalci

Opet slagao: Općinski sud u Sarajevu presudio da je Elmedin Konaković na Face TV-u oklevetao urednika Istrage Avdu Avdića

Forto

Objavljujemo poruke Edina Forte u slučaju Bjelašnica: "Sprema se optužba protiv Bojana i mene. Diskutovali smo samo oko mišljenja.... Daj mi kontakt Dunje Krnjić (supruge inspektora SIPA-e)"

Covic-Niksic

Stručna analiza Nikšićevog "strujnog udara": U ljetnom periodu struja za kupce EP Herceg-Bosne 30 posto jeftinija u odnosu na struju koju plaćaju kupci EP BiH!

dzermin i sanita

Dvojac bez kormilara: Tužiteljica Sanita Imamović privela novinarku Natašu Zubac-Miljanović jer je stranim ambasadama slala mailove protiv tužioca Džermina Pašića!

slovenci 1

Afera Viaduct: Tragovi vode do slovenskog vlasnika zaštitarske firme iz Dodikove mreže

Šmrk

Objavljujemo Sky dokaze o kriminalu Admira Arnautovića: "Šmrk se hvali da je finansirao Konakovićevu kampanju"... "Pjevačicu Senidah polijte kiselinom i izbijte joj sve zube"... "Kokain je beton. Ide kilogram za Split"

plenkovic-smidtt-5

Počeli pregovori u međunarodnoj zajednici: Schmidt bi trebao otići do kraja godine. Hrvatska insistira da prije toga OHR promijeni Izborni zakon u HDZ-ovu korist!

Možda vas zanima

Zastava-biH-2

Pozivam hiljadu ateista: Vjernici u Bosni i Hercegovini misle da samo oni mogu biti diskriminisani, niko drugi

Sanin Musa

Ko je Sanin Musa: Porodična tragedija odvela ga je na put vjerskog fanatizma; maloljetnu sestru pretukao jer nije poštovala "propise", istraživan zbog atentata na Ugljena...

Šmrk

Objavljujemo Sky dokaze o kriminalu Admira Arnautovića: "Šmrk se hvali da je finansirao Konakovićevu kampanju"... "Pjevačicu Senidah polijte kiselinom i izbijte joj sve zube"... "Kokain je beton. Ide kilogram za Split"

IMG_3412

Novi statistički podaci: U julu pad broja zaposlenih u FBiH za 2.037 osoba i manje naplaćenih javnih prihoda